'Keşke Saddam Hüseyin yaşasaydı'

'Keşke Saddam Hüseyin yaşasaydı'.10587
  • Giriş : 17.03.2008 / 14:37:00

İşgalinin beşinci yıldönümüne de istikrara hasret kalan Irak'ta, idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin dönemine ilişkin özlem ifadeleri yükseliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre ölüm cezasına çarptırılan ancak işgalden önceki afla serbest kalan Lütfi Sabir adlı bir Iraklı yetkili, "Saddam Hüseyin, iktidarda olsaydı, Irak şimdi daha iyi durumda olurdu" dedi.

Eski başbakanlardan İyad Allavi'nin danışmanlarından olan ve şimdi, Irak güvenlik güçlerinden sorumlu İngiliz ve Amerikalılarla çalışan Sabir, "Saddam Hüseyin tarafından idama mahkum edilmiş bir kişi olarak bunu söyleyeceğimi asla düşünemezdim. Ama keşke yaşasaydı, diyorum. Çünkü bu ülkeyi sadece o yönetebilir" diyor. Bu arada Irak'taki durum İngiliz gazetelerinde genişçe değerlendirilirken, Guardian gazetesi yazarı Max Hastings, Irak savaşının, salt askeri gücün sınırlarını gözler önüne serdiğini belirterek, eni Amerikan Başkanı, George Bush'un çocuksu Irak vizyonunu reddetmeli, İranlı ılımlılarla görüşmeli ve Filistin halkına adalet getirmeli" yorumunda bulundu. Bağdat'ta bulunan Independent muhabiri Patrick Cockburn de şu değerlendirmeyi yaptı: "Irak savaşı İngiltere'nin dahil olduğu en felaket savaş oldu. Irak savaşı, büyük bir başarısızlık. Çünkü, ağır bir bedelle de olsa bir zafer söz konusu olmadığı gibi, aşağılayıcı bir şekilde geri çekilmek zorunda kaldık. Basra ve güney Irak'ta kazanan, güvenlik güçleri kisvesi altındaki yerel Şii milisler oldu. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, Irak'ın hala bir bataklık olduğunu anladı. Bugün askeri açıdan bir istikrar varsa, bunun nedeni, Şiiler ve Sünnilerin, Amerika'dan daha fazla birbirlerinden nefret etmeleridir. Beş yıllık savaşın mirası budur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious