KESK'ten meydanlara inme tehdidi

KESK'ten meydanlara inme tehdidi.11779
  • Giriş : 15.01.2009 / 12:50:00

Evren, kamu emekçilerinin temel ihtiyaçlar düzeyinde yüzde 30’a varan reel kayba uğradığını, AKP’nin ivedilikle bu durumu çözmesi gerektiğini, aksi takdirde meydanlara ineceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Kamu-Sen'in ardından memur maaşlarının yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir tepki de KESK'ten geldi. Genel Merkez'de bir basın toplantısı düzenleyen KESK Genel Başkanı Sami Evren, AKP'nin kamu emekçilerine yılın ilk yarısı için yüzde 4'lük ücret artışı yaptığını, en düşük ücret alan kamu çalışanının maaşının 1118 TL'den 1167 TL'ye yükseltildiğini anlattı.
Yapılan 49 TL'lik zammın günlüğe vurulduğunda en kısa mesafe dolmuş ücretini dahi karşılamadığını söyleyen Evren, “Kasım ayı 2007 ve 2008 rakamları dikkate alındığında pirince yüzde 48,5, ekmeğe yüzde 30,5, kömüre yüzde 52,3 artış yapılmış, ortalama olarak temel gıda ihtiyaçlarına yüzde 34,8 zam gelmiştir. Reel kayıp yüzde 30 seviyesindedir. Ücretlerde döviz bazında yaşanan gerileme de inanılır gibi değildir. 1118 TL maaşla geçtiğimiz Ağustos ayında 931 dolar alınırken, artan ücretle yani 1167 TL ile bugün ancak 730 dolar alınabiliyor. Yine Ağustos ayı baz alındığında 737 EURO alabilen kamu emekçisi şimdiki maaşıyla 550 EURO alabiliyor” dedi.
Yıl içinde elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artış oranının ortalama yüzde 64.4 olduğunu belirten Evren, iktidarın çalışanları yokluğa ve yoksulluğa mahkum ettiğini kaydetti.
Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi kararı ile tescil edilen toplu sözleşme hakkının da iktidar tarafından gasp edildiğini belirten Evren, AKP'nin bu yöndeki tercihini sermayeden yana koyduğunu savundu.

-DİĞER SENDİKALARA ELEŞTİRİ-

Memur-Sen ve Kamu-Sen'in toplu görüşme masasına oturarak yüzde 4+4,5'e imza attığını da belirten Evren, “Şimdi bu sendikalar ek zam talebiyle ortaya çıktılar. Kendileri bizim başından beri karşı olduğumuz bir konuda anlaştılar. KESK bu görüşme masasının dışında kalmıştır” diye konuştu.
“IMF tarafından dayatılan neo-liberal politikaları reddediyoruz” diyen Evren sözlerini şöyle tamamladı:
“İktidar kamu emekçilerinin temel ihtiyaçlar düzeyinde yüzde 30'lara varan reel kaybını hemen karşılamalıdır. Yapılacak tüm artışlar taban ücreti üzerinden hesaplanmalı emekliliğimize yansıtılmalıdır. Toplu İş Sözleşmesi hakkı hayata geçirilmelidir. AKP bu taleplerimizi görmezden gelmeye devam ederse, 24 Ocak'ta Adana'da, 25 Ocak'ta Kocaeli'nde, 22 Şubat'ta İstanbul'da, Lüleburgaz ve İzmir'de meydanlara ineceğiz. Ayrıca 29 Mart yerel seçimlerinde de hesabını sandıkta sorarız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*