Keşmir'de sokağa çıkma yasağı

Keşmir'de sokağa çıkma yasağı.25871
  • Giriş : 03.07.2008 / 08:29:00

Hint hükümeti Keşmir'de tapınak arsası protestoları yüzünden sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hindistan'ın kuzey eyaleti Jammu ve Keşmir'in kış başkenti Jammu'da hükümetin Hindu tapınağına verdiği arsayı geri almasını protesto eden Hindu halkın polisle çatışmasından dolayı sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Jammu Keşmir eyaleti başkanı Gülam Nebi Azad, geçtiğimiz hafta eyaletin yaz başkenti Srinagar'da Müslüman halkın gösterdiği tepkiler sonrasında orman arazisinden bir Hindu tapınağına verilen arsayı iptal ettiğini açıklamıştı. Bunun üzerine çoğunluğu Hindu olan kış başkenti Jammu'da, Hindu halk polisle çatışmış ve 5 kişi ölmüştü. Polis, yaptığı açıklamada çatışmalarda en az 80 kişinin yanı sıra 25 polisin de yaralandığını bildirdi.

Hindu tapınağına eyaletteki kutsal mekanları ziyarete gelen Hindulara misafirhane yapması için verilen 40 hektarlık arsanın geri alınması, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de de yankı buldu. Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) sözcüsü Bala Subramaniam yaptığı açıklamada halkı Hindistan genelinde kararı protesto etmeye çağırdı.

Polis, protestoların Doda gibi bölgelere de sıçramasından dolayı başta Jammu olmak üzere birçok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Yasağın bitiş süresi belirtilmedi.

Hükümetin arsayı Hindu tapınağına vermesinden sonra Srinagar'da hükümeti protesto eden halk son 10 yılın en büyük protestolarını gerçekleştirmişti. Hükümet protestolardan sonra geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious