'Keşmir'den vazgeçebiliriz'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, barış için öne sürdükleri bazı şartların kabul edilmesi halinde Keşmir bölgesindeki taleplerinden vazgeçeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlk olarak bölgedeki askerlerin aşamalı olarak geri çekilmesini ve yerel halkın kendi hükümetine sahip olmasını isteyen Müşerref, ayrıca Keşmir'in sınırlarında bir değişiklik yapılmaması ve Hindistan, Pakistan ve Keşmir'in olduğu ortak bir gözetim mekanizması kurulmasını talep etti.

Pervez Müşerref, eğer bu şartlar temelinde bir çözüme varılırsa, Keşmir'deki taleplerinden vazgeçeceklerini ifade etti.

Hindistan hükümeti, henüz General Müşerref'in bu önerisine yanıt vermedi.

Ancak, bunun şimdiye kadar Pakistan'dan Hindistan'ın Keşmir konusundaki tutumuna en yakın gelen öneriler olduğu yorumları yapılıyor.

Hindistan ve Pakistan, 2004 yılından bu yana aralarında Keşmir'in de olduğu bir dizi konu üzerinde görüşmelerde bulunuyordu.

Geçtiğimiz ay iki ülke arasında terörle mücadelede istihbarat paylaşımını sağlayacak ortak bir kurum kurulması üzerinde uzlaşmaya varılmıştı.

Mumbai'de Temmuz ayında düzenlenen ve yaklaşık 200 kişinin ölümüne yol açan tren saldırılarının ardından, Hindistan Pakistan'ı suçlamış ve barış görüşmeleri kesilmişti.

Gerek Hindistan, gerekse Pakistan Keşmir'in tümü üzerinde hak iddia ediyor.

Keşmir, iki ülke arasında bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana verilen üç savaştan ikisinin ana nedeniydi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious