Keşmirli Müslümanların öfkesi ayakta

Keşmirli Müslümanların öfkesi ayakta.10941
  • Giriş : 05.06.2009 / 08:34:00

Müslüman kadınlara tecavüz edip, tacizde bulunacak kadar ileri giden Hint askerleri protestoculara ateş açtı. Saldırıda bir genç hayatını kaybetti. Keşmirli Müslümanlar isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hint askerlerinin 17 ve 22 yaşlarındaki iki Müslüman kıza tecavüz ederek onları öldürmelerini protesto için başlayan gösteriler devam ediyor.

İşgal altındaki Keşmir'de Hint askerlerinin iki kadına tecavüz ederek onları öldürmelerini protesto için başlayan gösteriler devam ediyor. Cammu-Keşmir'in başkenti Şrinagar'da onbinlerce kişi, hükümetin gösteri yasağını hiçe sayarak, gösterilerden birinde askerlerce öldürülen protestocunun cenazesini gösteriye dönüştürdü.

Nissar Ahmed adlı gösterici, alnına bir gözyaşartıcı bomba mermisinin isabet etmesiyle yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede dün hayatını kaybetmişti.

Göstericiler, "Özgürlük istiyoruz", "kana kan" gibi sloganlar attı. Polis yetkilileri, polis ve paramilislerin gösteriyi dağıtmak için gözyaşartıcı bomba atması üzerine 4 yerde çatışmalar çıktığını bildirdi.

Tecavüze uğrayan 17 ve 22 yaşlarındaki iki kızın cesetlerinin bulunduğu cumartesi gününden bu yana süren gösterilerde, 250'den fazla kişi yaralandı. Polis kadınların boğulduğunu iddia ediyor, ancak aileleri ve bölge sakinleri Hint askerlerini, kadınlara tecavüz edip onları öldürmekle suçluyor.

İnsan hakları grupları ve bağımsızlık yanlısı liderler, uzun zamandır Hint askerlerini tecavüz ve cinsel tacizi yerel halkı yıldırmak için kullandığını belirtiyor.

Bağımsızlık yanlısı örgütlerin oluşturduğu Tüm Hürriyet Partileri Konferansının 5 gün önceki grev çağrısıyla, eyaletin birçok yerinde dükkanlar, işyerleri ve devlet daireleri dün de açılmadı. Nüfusun büyük bölümünü Müslümanların oluşturduğu eyaletteki gruplar, 1989'dan beri Hint yönetimine son vermek için mücadele ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*