Kestane birçok derde deva

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Tabiatta zirai ilaç ve suni gübre kullanılmadan tamamen doğal şartlarda yetişen kestanenin, içerdiği besin öğeleri dolayısıyla beslenme diyetlerinde önemli yer tuttuğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, yenebilir nitelikteki taze kestanenin başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli maddeler, protein, düşük oranda yağ, çeşitli mineral maddeler, B1, B2 ve C vitaminlerini içerdiğine dikkat çekti. Öztürk, 100 gram kestanenin ortalama 160 kilokalori (kcal) enerji veridğini söyledi. Sadettin Öztürk, kestanenin doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan birçok besin öğelerine sahip olduğuna işaret ederek, "Kestane kavrulduğu takdirde nem oranı yüzde 20 dolayında azalır, şeker miktarı yüzde 25 oranında artar ve enerji değeri 200 kcal olur. Kestane kurutulduğunda raf ömrü uzar, besin öğelerinde artış görülür. Türkiye önemli bir kestane üreticisi ülkedir ve insanlarımız tarafından tüketilmelidir." dedi.

Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle şeker hastalarının yememesi gereken kestanenin tespit edilen bazı faydaları şöyle: Kestane kabuklarının suda kaynatılmasıyla hazırlanan ilaç, ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi kasları kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler. Beden ve zihin yorgunluğu giderir. Varis ve basur memelerini önler. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir, mideyi kuvvetlendirir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious