Ketencoğlu'ndan İzmir Hatırası

Ketencoğlu'ndan İzmir Hatırası.11049
  • Giriş : 20.01.2008 / 19:31:00

Türkler, Rumlar ve Yahudiler İzmir'de asırlarca birlikte yaşadılar. Bu çok kültürlü şehirden birçok şey hatıra kaldı bugüne. Bu hatıraların en dokunaklısı belki de türküler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rebetiko, Batı Anadolu folkloru ve Balkan müziğinin ülkemizdeki en önemli ismi Muammer Ketencoğlu, "İzmir Hatırası/Smyrna Recollections" adlı son albümüyle bizi bu hatıralara, 1922 öncesi İzmir'ine götürüyor. "Eski İzmir'den Türk, Rum ve Yahudi Türküleri" alt başlığıyla yayınlanan albüm, çok kültürlü eski İzmir'e müzikal bir yolculuk.

Türkçe, Rumca ve Yahudi İspanyolcasında söylenmiş 14 İzmir türküsünün yer aldığı "İzmir Hatırası" sürprizlerle dolu. 38 profesyonel ve amatör müzisyenin katkıda bulunduğu albümdeki tüm düzenlemeler Muammer Ketencoğlu ve Cengiz Onural'a ait. Hüsnü Şenlendirici, Janet ve Jak Esim, Yota Mihalevi, Derya Türkan, Murat Aydemir, Göksel Baktagir, çalışmada adı geçen sanatçılardan bazıları. Albümle birlikte yayınlanan 96 sayfalık bir de kitapçık bulunuyor.Kitapçıkta, İzmir Türk ve Rum halk türküleri ile İzmir Yahudi tarihi hakkında derlenmiş önemli bilgiler yer alıyor. Bu araştırmalar sırasında ilginç bir durum da ortaya çıkmış. Ketencoğlu ısrarlı araştırmalara rağmen İzmirli Ermenilere ve levanterlere ait tek bir örneğe rastlayamamış. Uçun Kuşlar, Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım Sakız, Esma, To Salvari, Milo Mu Ke Kandare gibi türkülerin yer aldığı albümün kitapçığında; eserler hakkında da ayrıntılı bilgiler veriliyor.İzmir Hatırası, bir anlamda Ketencoğlu'nun kendisini büyüten şehre sunduğu bir armağan. Sanatçı, "Tire'den İzmir'e sabah beş treniyle yapılan yolculuklar, sokak satıcılarından alınan oyuncak bir keman, körler okulu günleri, ille de Karşıyaka vapuru... Büyümekteyken beni besleyen o yaşlı şehre daha önce hiç sunulmamış bir hediye bırakmak istedim." sözleriyle anlatıyor bu çalışmayı neden yaptığını. Eski İzmir'in çok kültürlü yaşamı üstüne çok şey yazıldığını söyleyen Ketencoğlu, bugüne kadar, binlerce yıllık bu şehrin, insanların önüne serdiği zengin ve karmaşık müzik geleneğini bütünlüklü olarak sunan kitaplar ya da albümler yayınlanmadığına dikkat çekiyor.İzmir Hatırası, bu tür bütünlüklü çalışmalara bir başlangıç. Ketencoğlu, bu albümün, yazılarıyla ve özenle hazırlanan türkülerle bir ilk adım olmasını amaçlamış. Katkıda bulunan müzisyenleri de albümün çok kültürlü ve özgün yapısına uygun olarak belirlemiş. Ketencoğlu'na göre artık bundan sonra söz müziğin: "Yüzyıllardan beri benzerlik ve farklılıklarıyla beraber İzmir'de yaşamış Türklerin, Rumların ve Yahudilerin anlattıklarına kalbini açma sırası müzikseverlerde. Gâvur İzmir'i kucaklama sırası sizde."

Albümün titiz bir çalışmanın eseri olduğuna belirten Ketencoğlu, müziğin bir çerez olmadığını vurgulayarak, "Yapılan işin altını doldurduğunuz oranda kalıcı olabilirsiniz." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious