KEY itirazlarına cevaplar şaka gibi

KEY itirazlarına cevaplar şaka gibi.11853
  • Giriş : 07.11.2008 / 09:37:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 22:47:30

Yetkililerinin KEY ödemeleri itirazlarına verdiği cevaplar vatandaşla dalga geçer gibi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KEY İTİRAZI

Başbakanlık (Hazine) ve Emlak Bankası vatandaşla dalga geçiyor

Konu KEY ödemeleri itirazı. Kanun gereğince vefat etmiş memurların yakınları itirazlarını memurun 1987-1995 yılları arasında çalıştığı devlet kurumlarına yapmak zorundalar. Peki bu kurumlardan kapanan, özelleşen varsa ne olacak? Onların çalışanları nereye itiraz edecekler?

İzmir'den okurumuz emekli eczacı Şükran Bebitoğlu, 1987-1995 yılları arasında Etibank Bankacılık Genel Müdürlüğü'nde memur olarak çalışan ve 11.09.2001 günü vefat eden eşinin (45511411 emekli sicil numaralı (MC-1379 kurum sicilli) Ahmet Turhan Bebitoğlu'nun) açıklanan KEY ödemeleri listesinde ismini göremeyince bizi aramış, “Kanun gereğince eşimin o yıllarda çalıştığı Etibank Bankacılık Genel Müdürlüğü'ne başvurmam (itiraz etmem) gerektiğini biliyorum ama artık banka olarak Etibank yok ben nereye müracaat edeyim” demişti. İşte bu sorunun cevabı ne Kanun'da ne de KEY ödemeleri ile ilgili yönetmeliklerde vardı. Mantıklı bir çözüm bulmak gerekirdi. Dedik ki o halde kapanan Etibank'ın personeli ile ilgili bilgilerin hangi kurumun arşivine gönderildiğini veya nerede olduğunu bilse bilse Başbakanlık veya Hazine Müsteşarlığı bilir diye düşündük ve kendisine hem Başbakanlığa hem de Tasfiye Halindeki Emlak Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne (Zeki SAYIN'a) itiraz dilekçesi göndermesini salık vermiştik.

Kendisi de bir dilekçe yazıp, “...eşimin o yıllarda çalıştığı Etibank artık yok ben nereye müracaat edeyim, itirazımı nereye yapayım...” sorusuna gelen cevaplar saç baş yolduracak cinsten.

Başbakanlık dilekçeyi Hazine Müsteşarlığı'na göndermiş ve bu müsteşarlıktan gelen cevap; “Eşinizin o tarihlerde çalıştığı kuruma yapılması gerekir” olmuş. Emlak Bankası'ndan gelen cevap hemen hemen aynı, “Uygulamanın yürürlükte kaldığı 1987-1995 döneminde çalıştığı ve adına yardımı yapması gereken kurum ve kuruluşlara başvurmanız gerekir”.

Ey Emlak Bankası ey Hazine müsteşarlığı ya okuduğunuzu bile anlayamıyorsunuz veya anlıyorsunuz ama vatandaşla alay ediyorsunuz soruyu anlamanız için tekrar yüksek sesle soruyoruz, “KAPANAN ETİBANK BANKACILIK ÇALIŞANLARI KEY İÇİN NEREYE İTİRAZ EDEBİLİRLER... ETİBANK'IN PERSONELİ İLE İLGİLİ KAYIT VE BELGELERİ NEREDE?”. Zira, Etibank'ı sizler kapattınız evrak ve belgelerini herhalde SEKA'ya göndermemişsinizdir!

İşverene % 5'lik indirim...

Ali Bey, özel bir şirkette personel sorumlusu olarak çalışıyorum. Şu anda hâlâ açıklığa kavuşmayan konuda size 2 tane sorum olacak.

1-) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SS ve GSS) Kanunu 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girdi ve aynı Kanun gereğince yüzde 5'lik prim indirimi de yasal olarak başladı ama SGK reforma hazır olmadığından genelgesini halen çıkaramadı. Sadece bu genelgeyi diğer birçok uygulama genelgesi çıkarılamadığı için siz ve sizin gibi işverenler ile vatandaşlarımızın tamamı ne olacağını- ne yapacağını bilemiyor. Sadece siz değil 23 bin SGK çalışanı kardeşlerimiz de bilmiyor. SGK Başkanlığı yeterince bilgilendiremediği için en çok bu 23 bin SGK çalışanı mağdur, vatandaş soruyor, bilgi istiyor, iş istiyor, işlem istiyor ama onlar yapamıyorlar, arada kalıyorlar.

Konuya gelince, henüz yayınlanmayan ve ne zaman yayınlanacağı da belli olmayan yüzde 5 prim indirimi konusundaki sorularınıza açıklık getireyim.

GSS primini siz ödeyeceksiniz...

2004'ten beri çalışmıyorum, sağlık sigortası yaptırmak için SGK'ya gittim fakat tebliğ gelmedi dediler. En az olan 25 YTL'yi bile ödeyecek durumda değilim, fakat SKG '154 YTL alırım' diyor. Eşim ve ben çalışmıyoruz ikimiz 308 YTL nasıl öderiz? Emekli olmama 3,5 yıl var. Emekli olduğumda eşim sağlık sigortası primi ödeyecek mi, prim ödemesine gerek kalmayacak mı? Kadir Toz

SGK'nın çıkmadı dediği genelge, 13 Ekim 2008 günü, “Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları” konusu ile 2008/86 sayı ile yayınlandı. Bu genelgeye göre GSS primi ödemek zorunda olan siz, önce kaymakamlığa yeşil kart müracaatı yapacaksınız. Kaymakamlık ailedeki kişi başına gelirinizin 212,90 YTL'den az olduğunu tesbit ederse size ve ailenize yeşil kart verecek. Şayet ailenizin kişi başına geliri, 213 ila 638,70 YTL arasında çıkarsa sadece siz ayda 25,50 YTL prim ödeyeceksiniz. Eşinizin ödemesine gerek yok. Eşiniz ile 18 yaşından küçük çocuklarınız sizin üzerinizden sağlık yardımı alacak.

Ancak, SGK'ya gidip, 'gelir tespitimi siz yapın' derseniz, SGK araştırmadan 'aylık kişi başınıza gelirinizi 1277 kabul eder ve ayda 154 YTL ödeyeceksiniz' der. Siz, 3,5 yıl sonra emekli olduğunuzda ise GSS primi ödeyemeyeceksiniz ve siz ve aileniz GSS'den prim ödemeden yararlanacaksınız.

Kazanca göre indirim var

Kanun gereğince yüzde 5'lik prim indirimi için asgari ücret değil çalışanların SPEP (sigorta primine esas kazanç) tutarları esas alınacaktır yani çalışanınıza ayda 4151,70 YTL veriyorsanız tıpkı sizin hesapladığınız gibi 207,59 YTL eksik rakamlı prim tahakkuku yapılacak. Diğerlerinde olduğu gibi asgari ücret esas alınmayacak. Yani işçinizin SPEK tutarı ne ise hepsi indirime tabidir.

En uygun rakam 2554

Bildiğiniz üzere, gerek genç işçi (18-29 erkek veya 18 yaşından büyük bayan) istihdamında, gerek 5084 sayılı Kanun'dan gelen teşvikte ve gerekse zorunlu özürlü istihdamı ile ilgili teşviklerde asgari ücret bazlı işveren primlerinden indirim yapılmaktadır ve bu durumda 638,70 X 0,20=127,74 YTL'lik bir eksik prim tahakkuku yapılmaktadır. Bu işçilerden yüksek ücretli olanları ise yüzde 5'lik prim indirimi kısmına geçirmeniz sizin lehinizedir ve en uygun rakam da 2554 YTL'den yüksek brüt ücretlilerdir. Bu brüt rakamdan daha düşük olanlarını diğer teşviklerden yararlandırmaya devam ediniz.

Yüzde 5 için 5510 Kanun türü geliyor

Hazırlanan genelgeye göre SGK'ya herhangi bir başvuru şartı aranmadan, e-bildirge sisteminde kanun türüne “5510” eklenecek ve sizler yüzde 5'lik prim indiriminden yararlandırmak istediğiniz işçilerinizi listeleyip, aşağıdaki “5510”u seçip, göndereceksiniz. Gönderdiğiniz program arka planda işyeri dosyanızın borcunun olup olmadığını kontrol edecek ve 5 YTL'den daha az borcunuz olduğunu görürse e-bildirgenizi kabul edip yüzde 5 eksik primler tahakkuk çıkaracak. 5 YTL'den çok borcunuz varsa bu belge türünü gönderemezsiniz mesajı size gelecek.

Her işçi için ayrı teşvik

Yeni teşvik uygulamaları gereğince her işçi için ayrı ayrı teşvik uygulaması yapabilirsiniz ve işçileriniz teşvikler arasında geçiş de yapabilirsiniz. Zira, 01.10.2008 gününe kadar sadece işyeri dosyası için seçilmesi zorunlu olan teşvik uygulamasından bundan böyle her bir sigortalı için en fazla biri tercih sistemine geçilmiştir. Yani aynı anda, aynı sigortalı için birden fazla teşvik uygulaması olmayacak ama aynı işyerinde birden fazla teşvik olacaktır. Zira, bütün teşvik uygulaması işveren prim miktarı üzerinde etkilidir. Bu durumda aynı işyerinde farklı çalışanlar için ayrı teşvik uygulanabileceğinden, internet (e-bildirge) üzerinden, aylık prim ve hizmet belgesi gönderilmesi sırasında, belgenin ilişkin olduğu yıl ve ay, sigortalıların niteliklerine uygun belge türü ve varsa düzenlenmesine esas Kanun türüne göre birden fazla e-bildirge göndereceksiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*