KEY Ödemeleri sitesini bir türlü açamadılar!

KEY Ödemeleri sitesini bir türlü açamadılar!.7043
  • Giriş : 30.07.2008 / 00:15:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 10:08:46

Key Ödemeleri listelerinin olduğu siteyi bir türlü açamadılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TOKİ'ye bağlı Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Konut Edindirme Yardımı (KEY ödemeleri) ödeme listelerinin yayımlandığı “www.keyodemeleri.com” adresli sitenin açılmadığına yönelik haberler üzerine Anadolu Ajansı'na bir açıklama yaptı.

Yetgin açıklamasında sitenin kapasitesinin güçlendirildiğini, vatandaşların artık sorgulama için banka şubelerine gitmesine gerek olmadığını söyledi. Ama...

Yetgin'in 15.30'da sisteme düşen bu açıklamasının üzerine siteye girmeyi denedik. Çeşitli kereler uğraşmamıza karşın siteyi çoğunlukla açmayı başaramadık. Açıldığı yegane durumlarda da sorgulama bölümü çalışmadı. Kimlik no bölümüne girildiğinde sayfa yine hata verdi...   

40 BİN KİŞİ ZANNETTİK, 60 BİN KİŞİ GELDİ

Öte yandan Yetgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ödeme listelerinin yer aldığı internet sitesinin pazartesi gününden itibaren açıldığını, ancak yoğun  başvuru nedeniyle vatandaşların bilgilere ulaşamadığını hatırlattı.  Sistemin ilk aşamada 4 bin kişiye aynı anda yanıt verecek şekilde  organize edildiğini, ancak aynı anda girmek isteyenlerin sayısının zaman  zaman 60 bine kadar ulaşması nedeniyle sistemin yanıt veremez hale  geldiğini kaydetti.

Yapılan çalışmalarla sürücü sayısının artırılarak mümkün olan optimum  kapasiteye yükseltildiğini bildiren Yetgin, bugün öğleden sonradan itibaren aynı anda 40-50 bin kişinin sistemden yararlanmasının mümkün hale geldiğini bildirdi.

Bu tür aşırı yüklenmelerde sistemde sorun çıkmasının teknik olarak imkan dahilinde olduğuna işaret eden Yetgin, bu aşamadan sonra, vatandaşların  ödenecek tutarları öğrenmek için Ziraat Bankası şubelerine gitmemesinin, ödemelerin sağlıklı yürütülmesi ve şubelerdeki yoğunluğun azaltılması açısından daha yararlı olacağını vurguladı.

İTİRAZLAR 3 AY İÇİNDE ÖNCE ÇALIŞILAN KURUMA YAPILACAK
       
TC kimlik numarasıyla yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer  almayanlar, sosyal güvenlik numarasıyla yapılan sorgulamada TC kimlik  numarasının bulunmaması ya da KEY ödemeleri hak sahibi olduğunun ve ödeme  miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde, 3 ay içinde  öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara (çalışmış oldukları kurumlara)  başvuracaklar. Bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal  Güvenlik Kurumuna müracaat edilmesi gerekiyor.

Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına istinaden yapılacak  ödemelerde, yasal mirasçıların tümünün aslen/vekaleten birlikte müracaat  etmeleri veya miras ortaklığına temsilci atanması gerekecek. İştirak  halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne dair mahkeme  kararının ibraz edilmesi halinde ise hisse oranında ödeme yapılacak.

Vekaletnameyle yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme  yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecek. Ancak, ibraz edilecek  genel vekaletnamede, vekilin bankadan para çekme yetkisinin bulunması  gerekiyor.

Duyuruda, ilgili kanun uyarınca Remi Gazetede ilan tarihinden itibaren  5 yıl içinde talep edilmeyen alacakların Hazineye irad kaydedileceği  hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*