KEY ödemelerini 3 milyon kişi bekliyor

KEY ödemelerini 3 milyon kişi bekliyor.14349
  • Giriş : 14.08.2008 / 01:41:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 13:19:25

Emlak Bankası Başkanı Sayın, 3 milyon hatalı işlemin, düzeltilmek üzere ilgili kurumlara gönderildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sayın, kurum tarafından bankaya bildirimi yapıldığı halde, bazı isimlerin listelerde yayımlanmamış olabileceğini belirterek, bu durumdaki 3 milyon hatalı işlemin, düzeltilmek üzere ilgili kurumlara gönderildiğini bildirdi.

KEY ödemelerinde 3 milyon kişinin hesabında yanlış yapılmış olabileceği belirtildi.  Sayın, hak sahiplerinin neden listede yer almamış olabileceği konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Listede adı bulunmayanlar, kanunda belirtilen nedenlerden dolayı yardımdan yararlanmamış olabilir. Bağımsız konutu olan emekliler, hizmet tahsisli konutlarda oturanlar oturdukları sürece, yurtdışı kadrolarda görev yapanlar bu görevleri süresince, sözleşmeli çalışan personel, 10 kişiden az iş yerinde çalışanlar bu yardımdan yararlanmadı. Ayrıca, evlilik nedeniyle sadece aile reisine yardım yatırıldı. Kanuna göre hak sahibi olduğu halde kurumu tarafından bildirilmeyenler, daha önce yardım almış olanlar listelerde yer almadı.”

BİLDİRİMDE FORMAT HATASI

Hak sahibi olduğu ve kurumu tarafından bildirildiği halde, format hatası nedeniyle listelerde bazı isimlere yer verilmemiş olabileceğini de vurgulayan Sayın, istenilen formatın dışında tablo gönderen veya dataları manyetik ortamda göndermeyen çok sayıda kurum olduğunu bildirdi. Kurum tarafından bankaya bildirimi yapıldığı halde, belirtilen nedenlerden dolayı hak sahiplerinin adlarının listelerde yayımlanmamış olabileceğini belirten Sayın, bu durumdaki 3 milyon hatalı işlemin, düzeltilmek üzere ilgili kurumlara gerekçeleriyle birlikte gönderildiğini bildirdi.

İŞYERİ KAPANANIN DURUMU

Zeki Sayın, KEY ödemeleri uygulamasının yapıldığı dönemde çalışılan işyerinin kapatılmış olması halinde ise, hak sahiplerinden SSK'lı olanların, adına yardımı yatıran kurumun bağlı olduğu SSK bölge müdürlüklerine, Emekli Sandığı'na tabi olanların o dönem çalıştığı kurumun birleştiği kuruma başvurmaları gerektiğini belirtti. Diğer sosyal güvenlik sandıklarına tabi olanlar ise o dönemde çalıştığı kurumun devir olduğu kuruma başvuracak.

iTiRAZ 28 EKiM'E KADAR YAPILACAK

Zeki Sayın, vatandaşların KEY ödemeleri hesabı ile ilgili itirazlarını 28 Ekim'e kadar çalıştıkları kuruma iletebileceklerini belirtirken, “Vatandaşlar, Emlak Bankası'na gelip zamanlarını harcamasınlar. Sosyal güvenlik kurumları, doğru bilgileri tamamladıktan sonra bize listeleri gönderecekler. Şu anda vatandaşlara verebileceğimiz bir bilgi yok” dedi.

Halen, birçok vatandaşın tasfiye halindeki Emlak Bankası'na gelerek veya telefon ederek durumları hakkında bilgi almak istediğini ifade eden Sayın, “Oysa Emlak Bankası bu sorulara cevap verecek durumda değildir. Vatandaşlar, Emlak Bankası'na kadar gelip yorulmasınlar ve zamanlarını harcamasınlar, telefon etmesinler. Kendilerine istedikleri bilgiyi veremediğimiz için üzülüyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*