KEY ödemelerinin görüşülmesine başlandı

KEY ödemelerinin görüşülmesine başlandı.30064
  • Giriş : 15.07.2008 / 18:30:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:44:01

Kamu finansmanı ve borç yönetimini yeniden düzenleyen kanun tasarısının görüşmelerine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti, TBMM Danışma Kurulunda anlaşma sağlanamaması üzerine, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda değişiklik öngören kanun tasarısının, gündemin ön sırasına alınmasına ilişkin grup önerisini Genel Kurula getirdi.


Öneri aleyhinde söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sözlü soru önergelerinin görüştürülmemesiyle muhalefetin denetim yapma yetkisinin ortadan kaldırıldığını ileri sürdü.

Muhalefetin söz hakkının kısıldığını, bu durumun demokrasiye aykırı olduğunu ifade eden Vural, ''Bu durum milli iradeye, millete saygısızlık'' dedi.

Gündemin ön sıralarına alınması istenilen tasarısının, gelen kağıtlarda yayınlanmadığını, bu nedenle de Genel Kurulda görüşülemeyeceğini savunan Vural, AK Parti önerisinin İçtüzüğe aykırı olduğunu ileri sürdü.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da TBMM Genel Kurulu gündemini Danışma Kurulu önerisi doğrultusunda belirlemek istediklerini dile getirdi. Zaman zaman gruplar arasında anlaşma sağlanamadığını anımsatan Bozdağ, bugün de anlaşma sağlanamaması üzerine isteklerini grup önerisi olarak getirdiklerini bildirdi.

Bozdağ, KEY ödemelerini de içeren kanun tasarısının aciliyet nedeniyle öne alındığını belirterek, grup önerisinin içtüzüğe aykırı olmadığını ileri sürdü.

Önerge üzerinde yapılan görüşmelerin ardından, birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener, grup başkanvekilleri ile konuyu müzakere etmek için birleşime ara verdi.

Yapılan görüşmenin ardından AK Parti'nin grup önerisi oylanarak kabul edildi.

Kabul edilen öneriye göre, aralarında KEY ödemelerini de içeren kamu finansmanı ve borç yönetimini yeniden düzenleyen kanun tasarısının da bulunduğu bazı tasarı ve teklifler gündemin ön sırasına alındı.

Öneriye göre, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimini Yeniden Düzenleyen Kanun Tasarısı ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda değişiklik öngören kanun tasarısı temel kanun olarak görüşülecek.

Genel Kurulda ayrıca 22 Temmuz Salı günü ''deprem'' konusunda verilen çeşitli Meclis araştırma önergeleri birleştirilerek ele alınacak.

Bu arada, gündemin ilk sırasındaki yer alan KEY ödemelerine ilişkin teklifler ise Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından geri çekildi. Tekliflerin içeriği, ilk sıraya alınan tasarıda yer alacağından geri çekildiği öğrenildi.

Genel Kurulda daha sonra Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının görüşülmesine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*