KEY'de bankaların haciz yarışı başladı!

KEY'de bankaların haciz yarışı başladı!.12757
  • Giriş : 24.07.2008 / 00:53:00
  • Güncelleme : 24.07.2008 / 00:10:05

KEY ödemelerine ilişkin düzenlemeye Gül'ün onay vermesiyle bankalar da yarışa başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri öncesinde bankalar, kredi kartı alacaklarını bu paralardan tahsil etmek için harekete geçti.

Kredi kartı borcunu tahsil edemeyen müşterilerin KEY hesaplarına haciz konacak.

Birkaç bankaya kredi borcu olan kişilerin KEY ödemesi, haciz belgesini Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne ilk ulaştıran bankaya yapılacak. Bu yüzden bankaların hukuk büroları sabaha kadar mesai yapıyor.

Bankalar, kendilerine mal beyanında bulunmayan alacaklılarının sigorta ve vatandaşlık numaralarını çıkartıp, icra işlemi uygulatarak, avukatları veya hukuk büroları aracılığıyla Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne gönderiyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, ilk hacizi koydurana ödeme yapacağı için ilk sırayı alamayan alacaklı bankanın, KEY parasından haciz işlemiyle alacağını tahsil etmesi riske giriyor.

Kefillere de haciz var

En yüksek ödeme tutarının bin 391 YTL olacağı belirtilen KEY ödemelerinde bankalara kredi borcu olanların yanı sıra onlara kefil olanları da büyük bir hayalkırıklığı bekliyor.

Çünkü bankalar, asıl borçluya kefil olanların KEY paralarına da haciz işlemi uygulatacak.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, yaklaşık 8.5 milyon kişiye 28 Temmuz tarihinden itibaren 2.8 milyar YTL ödeneceğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*