KEY'de hak kaybı söz konusu olmayacak

KEY'de hak kaybı söz konusu olmayacak.10933
  • Giriş : 02.08.2008 / 14:02:00
  • Güncelleme : 02.08.2008 / 14:06:48

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ile ilgili itirazlar halinde bunların tespitinin çok kolay olduğunu belirterek, ''Bir hak kaybı söz konusu değildir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KEY hesaplarının hak sahiplerine ödenmesi konusu gündeme geldiğinde devredilen SSK'ya ait KEY bildirimleri ve tahsis edilen tutarlara ilişkin veri girişlerinin yoğun bir çalışmayla tamamlanarak, tasfiye halindeki Emlak Bankası'na bildirildiğini söyledi. Ulaş, daha sonra diğer kurumlardan gelen verilerle listelerin tamamlanarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na intikal ettirildiğini ve listelerin aynı zamanda Resmi Gazete'de yayımlandığını anlattı.

Listelere yönelik 3 aylık itiraz süresi bulunduğunu belirten Ulaş, SGK il müdürlüklerinde itirazların değerlendirildiğini ve gerekli işlemlerin yapıldığını kaydetti.

SGK'nın KEY ile ilgili yaptığı işlemlerin işçiler, işçi ve memur emeklileriyle ilgili olduğunu, bunun dışında halen çalışan memurların verilerinin kendi kurumlarında bulunduğunu dile getiren Ulaş, bu nedenle itirazda bulunacakların buna dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Ulaş, kurum olarak, gelen itirazları kayıtlarla karşılaştırdıklarını ve hak sahibi olduğu tespit edilen ya da durumunda bir farklılık belirlenenlerle ilgili gerekli işlemleri yaptıklarını belirtti.

İbrahim Ulaş, listede hiç yer almayan birisinin ibraz ettiği belgeler ya da kayıtlardan hak sahibi olduğunun belirlenmesi halinde ödeme için bildirimlerde bulunulduğunu, basit birtakım eksiklerin ise anında düzeltilerek hak sahiplerine geri dönüşün sağlandığını söyledi.

-''BİLDİRİM VE ÖDEME ŞART''-

KEY ödemelerinde hak sahipliğinin doğması için işverenin bu konuda kuruma bildirim yapmış ve ödemesi gereken tutarları ödemiş olması gerektiğini vurgulayan Ulaş, Emlak Bankası'nın KEY'in tasfiyesinde bildirim ve ödeme şartlarının yerine getirilip getirilmediğine baktığını ifade etti.

Ulaş, KEY listelerine eksiklikler bulunduğu eleştirileriyle ilgili ''Hak sahibi olduğunu düşünenler arasında işverence bildirilmemiş ya da bildirildiği halde adına ödeme yapılmamış olanlar olabilir. Bildirim ve ödeme yapıldığı halde listede görünmeyenler olabilir. İtiraz halinde bunların tespiti çok kolaydır. Bir hak kaybı söz konusu değildir'' diye konuştu.

Ulaş, KEY uygulamasının 13 yıl önce sonlandırılmış olması nedeniyle işverence bildirimi yapılmamış ya da bildirimi yapıldığı halde ödemelerinde eksiklik bulunanlarla ilgili işverenler nezdinde bir girişimde bulunulamadığını söyledi.

İbrahim Ulaş, hak sahiplerine yapılan ödeme miktarlarının düşük kaldığı değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine, ''SGK olarak KEY'e ilişkin bildirimleri ve ödeme miktarlarını ilgili kurumlara bildirdik. Nemalandırma işlemi ilgili kurumlarca yapıldı'' dedi.

Hak sahiplerinin sıkıntılarının çözümü için ödemeler başlamadan önce SGK il müdürlüklerine talimat verdiklerini anlatan Ulaş, il müdürlüklerinde itirazların en kısa sürede sonuçlandırılması ve vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla birimler kurduklarını kaydetti.

Ulaş, KEY konusundaki ilgili tek kurumun SGK olduğu gibi yanlış bir algılama bulunduğunu dile getirerek, kurumun kendisinde bulunan verileri süresi içinde gerekli yerlere aktardığını ve üzerine düşeni gerçekleştirdiğini, bundan sonraki aşamada da sorumluluk alanlarıyla ilgili itirazları yanıtlayacaklarını belirtti.

-TÜRK-İŞ'İN ÖNERİSİ-

Türk-İş Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan ise ''SGK'nın tutması gereken kayıtlardan kaynaklardan sıkıntının hak sahiplerine çıkarılmaması gerektiğini'' söyledi.

KEY ile ilgili uygulamanın takibi, kayıtların tutulması ve saklanması konusundaki sorumluluğun SGK'da olduğunu savunan Tozan, bu nedenle kurumun mağduriyetleri engelleyecek bir formül uygulaması gerektiğini dile getirdi.

Tozan, bunun için kamuda çalışanlara ilgili dönemdeki ücretleri üzerinden yapılacak hesaplama doğrultusunda başka hiçbir kayıt istenmeden KEY ödemesi yapılması gerektiğini belirtti. Tozan, özel sektör açısından da borç takibi olmayan iş yerlerinde KEY ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirildiği kabul edilerek, bu dönemde çalışmış kişilere prime esas kazançları üzerinden yapılacak hesaplamayla KEY ödemesi yapılması gerektiğini kaydetti.

Tozan, bu formülün hak kayıplarını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını aksi halde itirazların ve davaların kaçınılmaz olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*