Keyfi dinlemeler ve izlemeler arttı

Keyfi dinlemeler ve izlemeler arttı.15270
  • Giriş : 19.06.2009 / 23:57:00

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), “İletişim Özgürlüğüne Müdahale Raporu (2009) Elektronik Gözaltı Dünyası” başlığıyla bir rapor hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), “İletişim Özgürlüğüne Müdahale Raporu (2009) Elektronik Gözaltı Dünyası” başlığıyla bir rapor hazırladı.
Kitapçık haline getirilen ve dağıtılan raporda, teknolojik gelişmelere dikkat çekilerek, demokrasilerin gelişmediği ülkelerde söz konusu gelişmelerin temel hak ve özgürlüklere müdahale aracı haline getirildiğine vurgu yapıldı. Her türlü dinlenme ve takip edilmenin fişlenme olarak nitelendirildiği raporda, dinlemelerin 12 Eylül hukukunun uzantısı olduğu vurgulandı. Raporda yapılan dinleme ve takipler Anayasa"nın 13. ve 22. maddeleriyle BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi CMK"ya aykırı olduğu belirtildi.

PARANOYAYA YOL AÇIYOR

Prof Dr. Aytül Kasapoğlu ve Araştırma Görevlisi Yonca Odabaş"ın da hazırlayan ekipte yer aldığı EMO Raporu"nda, geçmişte jurnalcilik, muhbirlik, sansür gibi kavramların yerini, günümüzde telekulak, kocakulak, otosansür gibi kavramların aldığı, ve toplumun ciddi bir paranoya yaşadığı belirtildi.

DİNLEMELER ARTTI

Raporda, Adalet Bakanlığı verilerine dayanılarak verilen bilgilere göre, 2006 yıllında 2 bin 699 kişi gereksiz yere dinlenirken, 2007 yıllında gereksiz dinlenenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 83 oranında artarak 4 bin 947"ye, 2008 yıllında yüzde 93 oranında artarak 5 bin 212"ye çıktı. Rapora göre son 3 yılda toplam 12 bin kişi gereksiz yere dinlendi. Rapora göre nüfusu 10 milyon kişiyi aşan İstanbul gereksiz yere dinlenen bin 912 kişi ile birinci sırada yer alırken, nüfusu İstanbul nüfusunun onda biri olan Diyarbakır gereksiz yere dinlenen bin 718 kişi ile ikinci sırada yer aldı. Yine rapora göre Ankara"da gereksiz yere dinlenen kişi sayısı 35 iken Hakkari gibi küçük bir yerleşim yerinde 221 kişi dinlendi. Raporda, ayrıca toplamda kaç kişinin dinlendiği konusunda ise bir veri bulunmadığı açıklandı. Raporda izleme takip etme ve fişlemenin sistemde bir alışkanlık haline geldiği, kreşlerde çocukların bile izlendiği belirtildi.

EVRENSEL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*