Kezman'a tekzip F.Bahçe defansından geldi!

  • Giriş : 14.08.2007 / 19:00:00

Kezman'ı PSV, Chelsea ve Atletico Madrid'de seyrederken nedense hep aynı şeyi düşünürdük:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

FATİH URAZ yazıyor...

Oyun görüşü iyi, şutları vasat üstü, rakip kale önünde çabuk olduğu halde neden yıldız olamıyor? Öyle ki onu 1980'li yılların süper yeteneği Stojkoviç'le kıyaslar ve derdik ki: 'Galiba Kezman'ın da problemi Stojkoviç gibi hırstan ve tutkudan yoksun oluşu!'
Ancak geçen hafta Kezman'ın bir dergiye yaptığı ve baştan sona yanlış değerlendirmeler içeren açıklamasını okuduktan sonra yeteneklerine karşın onun neden yıldız olamadığının cevabını aldık. Bir doktorun kanser hastasına verem teşhisi koymasının ardından nasıl ki yaptığı doğru işler de boşa giderse; Kezman'ın da durumu o doktorun durumundan farklı değil! Yanlış teşhisle doğru tedavi olmaz!

Kezman 'Türkiye liglerinde çok iyi müdafaa oyuncuları bulunduğundan ötürü bir sezonda 15 golün üstüne çıkmanın çok zor olduğunu' söylüyor. Oysaki biz ülke futbolunun en büyük probleminin önlenemeyen defans hataları ile sağlanamayan istikrar olduğunu düşünüyoruz. Hareketli adamı kaçıran, eşleşmeyi yapamayan, kademe anlayışı gelişmemiş, oyun içinde mutlaka konsantrasyon kaybı yaşayan, az adamla yakalandığında nasıl oyalama yapacağını bilmeyen, kenardan gelen toplarda rakip forvetlere aşırı bonkör davranan yerli defans oyuncularını beğenen bir forvetin müsaade edin de Futbol bilgisini tartışmaya açalım.

Aslında Kezman'a en iyi tekzip B.Belediye maçında takım arkadaşlarından geldi; özellikle yenilen ikinci gol FIFA'nın eğitim kasetlerine girecek derecede çarpıcı hatalar içeriyor. Yaklaşık 45 metre uzaklıktan yapılan bir ortada Avrupa kulvarında yarı final hedeflemiş bir takımın oyuncuları altı pas üzerinde pozisyon alıyorsa, ortada büyük bir yanlışlık var demektir. Tamam, Uğur Boral'ın rakibiyle topun arasına girmesi gerekirdi; ancak ondan önce defans hattının ceza sahasının üzerine çıkması gerekirdi. Aynen geçen sezon Lyon önünde yenen son dakika golünde olduğu gibi Fenerbahçe defansı aşırı geri kaçarak golün oluşumuna istemeden katkıda bulundu.

Orada kaleci Serdar'ın da hatasının olduğunu anmadan geçmeyelim; defansını uyarmadıysa da hatalı, eğer uyardı ve dinletemediyse de hatalı. Biz geçen sene iyi oynamasına karşın Serdar'ın Fenerbahçe'nin yükünü kaldıracağı hususunda şüpheliyiz. Ya Volkan'ı yeniden kazanmaya çalışmalı ya da tecrübeli bir kaleciyi kadroya katmalı.

Büyükşehir maçında Roberto Carlos'un defans oyuncularının ismini kaç kez telaffuz ettiğini bilmek isterdik! Önder, Uğur ve Can 90 dakika boyunca sürekli kademe ve eşleşme hatası yaptıkları için Roberto Carlos'un ağzı neredeyse hiç kapanmadı. Brezilyalı yıldızı eleştirmeden önce yabancı oyuncuların tıkır tıkır makine nizamında işleyen takımlarda faydalı olacaklarını unutmasak iyi olur.

F.Bahçe eğer yurtiçi ve dışında başarılı olmak istiyorsa vakit geçirmeden Edu ve Deivid'i göndererek uzun boylu iyi bir stoperle, savaşçı bir santrfor bulmak zorunda. Rize'den alınan Yasin'in yeterli şansı alırsa büyük potansiyel taşıdığını düşünüyoruz. Appiah kalacaksa mecburiyetten değil gönülden isteyerek kalmalı, yoksa o da tez elden gönderilmeli. Kaleye takviye yapılırken takımın fizik kondüsyonu ivedilikle yükseltilmeli. Aurelio ve Deniz, cuma akşamki gibi oynamaya devam ederse Fener hiçbir maçta orta sahayı kontrol edemez. Keza Zico tek forvetle oynamakta ısrar edecekse, Kezman da yeniden masaya yatırılmalı. Sırp oyuncu ileride bu kadar yalnız kalırken mümkün değil ki, randıman verebilsin.

Fener yönetimi Tuncay'ın yerinin doldurulamadığını, alınan oyuncularla Avrupa'da iş yapılamayacağını vakit geç olmadan anlamalı!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious