KGB, kahinleri ajan yapmış

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Büyük Sovyet Ansiklopedisi'nin yazarlarından Prof. Aleksander Spirkin, Komsomolskaya Pravda gazetesine verdiği röportajda Kremlin'in kahinleri özel görevler için kullandığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Olağanüstü özellikleri olan birçok insanla birlikte çalıştıklarını belirten psikoloji profesörü Spirkin, "Sovyetler kahinleri casusluk çalışmalarında kullanmak istiyordu. ABD Başkanının sağlık durumu ile ilgili bilgi almak için televizyonda kendisini seyretmek yeterli idi. Turist olarak ABD'ye gönderilen kahinler, telepati yöntemleri ile iletişim kurarak politik gelişmelerden haberdar olmak gibi ilginç çalışmalar yapılıyordu. KGB yabancı denizaltıların okyanuslarda nerelerde konuşlandığını belirlemek için kısmen kahinleri kullandı." diyor.

1960'larda Kruşçev döneminde insanların telepati yöntemi ile iletişim kurmaya merak sardığını ifade eden Spirkin, "Örneğin Wolf Messing vardı. Üzerinde 'uzak mesafelerden düşüncelerinizi okuyabilir.' ibaresi yazılı posterleri tüm Rusya'da dağıtılıyordu. Ben o günlerde Marksist ve Leninist ideoloji açısından bunu kabul edilemez buluyor ve aleyhte kampanyalar yürütüyordum." diyor. Spirkin Sovyetler Birliği Komunist Partisi'nin Bilim Bölümü başkanlığına davet edilmesi ile birlikte kendisinin de bu çalışmaların içinde yer aldığını, KGB ve Merkez Komite ile de yakın temasları olduğunu söylüyor.

Komunist Parti Spirkin'e olağanüstü kabiliyetlerin gelişimini sağlayacak laboratuvarın işletilmesi görevini vermiş. Spirkin de, beraberinde olağanüstü kabiliyetleri ispatlanmış özel kurulla birlikte ilk öğrenci adaylarının seçimini yapmışlar. Kurulun 200 öğrenciyi seçmek için yönelttiği soruları hazırlayan Spirkin, olağanüstü kabiliyetlerin keşfine yoğunlaştıkları bilgisini verdi. Spirkin, "Adaylara 'Hangi olağanüstü özelliklere sahipsiniz­', 'Hangi tür rüyalar görürsünüz', 'Uykunuzda uçtuğunuz olur mu', 'insanlara şifa vermek ister misiniz' gibi ilginç sorular yöneltirdik" diyor.

Spirkin öğrencilerden birinin insanları dokunarak iyileştirme gibi bir özelliği olduğunu ve olağanüstü bir enerji yayabildiğini hatırlıyor. Spirkin daha sonraları Boris Yeltsin'in danışmanlığını da yapan bu öğrencinin yaydığı enerji ile teknik arızaları bile giderdiğini iddia ediyor.

Sovyetler Birliği gizli servisi KGB ile yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Spirkin, "Bilim labaratovurında çalışanların tamamı KGB tarafından kontrol ediliyordu. Yöneticilerin çoğu da aynı zaman da KGB ajanı idi." diyor. Bir gün ofise üst düzey bir KGB görevlisi gelerek çalışmaların yabancı istihbarat teşkilatlarının eline geçmesinden endişe ettiklerini, bu yüzden daha güvenli çalışmalarını istediklerine değiniyor.

Kendisinin laboratuardan ayrıldığını, şimdilerde üzerinde çalışılan cihazların ne noktada olduğunu bilmediğini söyleyen Spirkin röportajında, "Laboratuar kapatılmadı. Genç öğrenciler orada çalışmalara devam ediyorlar." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious