KGG 21 Ocak'ta göreve başlıyor

KGG 21 Ocak'ta göreve başlıyor.19821
  • Giriş : 16.01.2009 / 21:57:00

Kosova Savunma Bakanı Fehmi Muyota, Kosova Muhafız Birliği'nin(KMB) fiilen ortadan kaldırılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kosova Savunma Bakanı Fehmi Muyota, Kosova Muhafız Birliği'nin(KMB) fiilen ortadan kaldırılacağını ve 21 Ocak 2009 tarihinden itibaren Kosova Güvenlik Güçleri'nin (KGG) resmen göreve başlayacağını açıkladı.

Muyota bugün bir basın toplantısı düzenleyerek göreve başlayacak KGG'nin yapılanması hakkında bilgi verdi. Muyota, KGG'nin içinde 1000'e yakın Kosova Muhafız Birliği üyesi personelin olacağını, Muhafız Birliği'nin kalan kısmının da silahlarını 20 Ocak tarihine kadar teslim edeceklerini bildirdi.

Kosova Muhafız Birliği'nin elindeki tüm silah, teçhizat, tesisler ve askeri altyapının yeni kurulan Kosova Güvenlik Güçleri'ne devredileceğini sözlerine ekleyen Fehmi Muyota şunları söyledi:

"Kosova Güvenlik Güçleri'nde 2500 asil, 500 yedek olmak üzere toplam 3000 personel görev yapacak. KGG'nin komutan yardımcılığına bir Sırp subay atanacak. Genel kadronun yüzde 10'u ise azınlık temslcilerinden oluşacak."

Kosova savunma bakanı, toplam 7 kışlada konuşlanacak olan KGG'nin komutanlığı görevine ise KMB eski komutanı General Süleyman Selimi'nin yapacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*