Ki-Moon'dan Somali için ilginç yorum

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Somali'deki geçici hükümetin ülkeye tümüyle egemen olabilmek için eline yeni bir fırsat geçtiğine inandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BM Sözcüsü Michelle Montas, günlük basın brifinginde, genel sekreterin Somali hükümetinden, ülkedeki tüm gruplarla diyalog içine girmesini istediğini ve Etiyopya'nın Somali'deki askeri birliklerini geri çekme niyetini açıklamasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Montas ayrıca, genel sekreterin bazı Afrika ülkelerinin Somali'de Hükümetlerarası Kalkınma İdaresi (IGAD) ülkeleri (Kenya, Uganda, Sudan, Cibuti, Etiyopya, Eritre ve Somali) tarafından oluşturulması planan barış gücüne katkıda bulunacaklarını açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söyledi.

-CİNSEL TACİZ İDDİALARI-

BM Sözcüsü Montas, Sudan'da görevli BM personelinin karıştığı belirtilen cinsel taciz iddialarıyla ilgili olarak 4 Bangladeş uyruklu görevlinin birkaç ay önce Sudan'dan çıkartılarak ülkelerine geri gönderildiklerini açıkladı. Montas, aynı iddialarla ilgili olarak 13 ayrı soruşturmanın sürdüğünü de bildirdi. İngiliz Daily Telegraph Gazetesi, BM personelinin Sudan'da çocuk, genç kız ve kadınlara cinsel istismarda bulunduklarını ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious