Ki-Mun: Güvenlik duvarı yıkılmalı

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, duvarların barış sürecine hizmet etmediğini ve yıkılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Genel Sekreteri, görevine başladıktan sonra ilk kez geldiği İsrail ve Filistin'de bu sabah, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Beytüllahim'de, Ayda mülteci kampındaki, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) bir okulunu ziyaret etti. Ban Ki-Mun, İsrail tarafından inşa edilen "güvenlik duvarlarını" daha iyi görebilmek amacıyla okulun damına da çıktı. Duvar ve İsrail'in uyguladığı seyahat kısıtlamaları ve benzeri politikalar nedeniyle Filistin'deki ekonomik, sosyal ve siyasi durum konusunda Beytüllahim Belediye Başkanı Salah Tameri'den bilgi alan Ban, Ynet haber sitesine göre, "güvenlik duvarlarının" acılara neden olduğunu ve birçok insana ıstırap verdiğini belirterek, durdurulması gerektiğini söyledi.

Ban'ın, çok yoğun güvenlik önlemleri altında yaptığı okul ziyareti sırasında, mülteci kampı sakinleri balkonlarında, BM kurumlarının ve ajanslarının, Filistinli mültecilerin geri dönüş haklarını sağlamasını isteyen pankartlar astıkları görüldü.
Ban, dün gece İsrail'e geldi ve İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ile görüştü.

Ban, Beytüllahim'den, Filistin Ulusal Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Ramallah'a geçti. Abbas ve Ban, ilk olarak, İsrail cezaevlerindeki bazı Filistinli mahkumların aileleri ile bir araya geldiler.
Ailelerin, Ban'a, cezaevlerindeki çocuklarının durumuna ilişkin bir mektup verdiği de öğrenildi.

Ban, Filistin Dışişleri Bakanı Ziyad Ebu Amr ile de bir araya gelecek.

BM Genel Sekreteri, cuma günü gittiği Kahire'de, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmüş ve yeni Filistin hükümetinin, bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için, uluslararası topluma karşı yükümlülüklerini yerine getireceği umudunu taşıdığını belirtmişti. Ban, Kahire'de, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile görüşmeyeceğini de belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious