'Kıbrıs, AB ve NATO'yu rehin aldı'

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

İngiltere’de haftalık yayınlanan The Economist dergisi, Batının en önemli iki kuruluşunun Kıbrıs sorunu nedeniyle "rehin" alındığı yorumuna yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Derginin "Charlemagne" adlı bölümündeki yazıda, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’in NATO-AB ilişkilerinin zayıflığı konusundaki yakınmasının Avrupalı yetkilileri kızdırdığı belirtilerek, "Ancak şaşırmadılar. De Hoop Scheffer’in bu açıklaması zaten bir süredir biliniyordu. Dünyanın en zengin iki kurumu arasındaki ilişki pratik olarak çökmüştü." denildi. Dergi, sorunun AB’nin genişlemesi ile ortaya çıktığını kaydetti.

Dergi, "AB, 2004’te NATO üyesi olmayan Malta ve Rum Kesimi’ni üye yaptı. NATO’nun kurucu üyesi Türkiye, Rum Kesimi’ni tanımıyor. Bu nedenle Ankara, hassas bilgilerin AB ile paylaşılmasına izin vermiyor. 750 bin nüfusu sahip Rum Kesimi de NATO ile görüşmesini izin vermiyor." yorumunda bulundu.

Dergi, NATO ile Avrupa Birliği’nin bir araya geldiğinde Afganistan ve Kosova gibi iki önemli konuyu görüşemediğini belirterek, "Batı’nın en önemli kurumlarından ikisi ve dünyanın en tehlikeli ülkelerinden ikisi 30 yıldır süren bir sorunun rehinesi haline geldiler." dedi.

Dergi, Avrupa Birliği yetkililerinin NATO ile AB’nin Bosna’da iyi bir şekilde çalıştığını savunduğunu hatırlattığını kaydetti. Ancak dergi, "Ama Bosna’yla ilgili kararların çoğu Kıbrıs AB üyesi olmadan önce alınmıştı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious