Kıbrıs, kayıplarını arıyor

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Kıbrıs Rum kesiminde Türk kayıplar için kazı sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs'ta kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi için çalışmalar yapan komitenin, geçen cuma günü Atalasa'da 3 noktada başlattığı kazı çalışmalarında henüz bir kalıntıya ulaşılamadı.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üye Yardımcısı, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler ve Siyaset Planlama Müdürü Ahmet Erdengiz, Atalasa Ormanında 3 noktada süren kazılarda henüz herhangi bir kalıntıya ulaşılamadığını söyledi.

Erdengiz, Kıbrıslı Rum kayıplarına yönelik kazı çalışmalarınınsa gelecek günlerde KKTC'de yapılacağına işaret etti. Erdengiz, 23-25 ağustos tarihleri arasında Kıbrıs'a gelmesi beklenen Arjantinli EAAF örgütüne bağlı ikisi adli arkeolog, ikisi de adli antropolog, toplam 4 kişilik uzman ekibin gözetiminde 2 ay süreyle Kuzey ve Güneyde geniş kapsamlı kazı çalışmaları yapılacağını kaydetti.

Lefkoşa ara bölgedeki Antropoloji laboratuarının bir hafta içinde hazır duruma geleceğini belirten Erdengiz, ağustosun son haftası başlayacak geniş kapsamlı çalışmalar kapsamında, gerek kuzeyde gerekse güneyde ekipler halinde kazı yapılacağını ve çıkarılan kalıntıların ara bölgedeki Antropoloji laboratuarına götürüleceğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği 87 bin dolarlık yardımla tüm donanımı sağlanan laboratuar için bazı bilimsel aletlerin gelmesinin beklendiğini ifade eden Erdengiz, laboratuarın bir hafta içinde hizmet vermeye hazır hale geleceğini kaydetti.

Ahmet Erdengiz, kayıp yakınlarına, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesindeki DNA laboratuarına kan örneği vermeleri yönünde çağrı da yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious