Kıbrıs bağımsızlığının tadını çıkaramıyor

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs’ın bağımsızlığını ilan etmesine karşın, bunun tadını çıkaramadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amasya Eğitim- Sen Şubesi’nin davetlisi olarak ‘Kıbrıs Davası’ konulu konferans vermek üzere Amasya’ya gelen KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ilk önce şehir turu yaptı. Amasya’nın tarihi geçmişi itibarıyla her zaman kendisini etkilediğini, şehrin kendine has bir güzelliğinin bulunduğunu belirten Denktaş, Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Denktaş, daha sonra Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yatınlayan Denktaş, Kıbrıs’ın bağımsızlığını ilan etmesine karşılık, halen bağımsızlığın tadını çıkaramadığını söyledi. Denktaş şöyle konuştu:
“Biz bağımsızlığımızı ilan ettik. Ama halen var mıyız, yok muyuz endişesi içerisinde, halen bu bagımsızlığımızın tadını tam olarak çıkartamadık. Bütün dünya karşımızda. Türkiye’nin yardımı, desteği olmasa şimdiye kadar bizi silmiş, süpürmüşlerdi. Bizim kırmızı çizgilerimizin sınırları bellidir. Bunun pazarlık konusu bile olması söz konusu değildir. Zaten bu konudaki en büyük güvencemiz de adadaki Türk askerinin varlığı ve arkamızda ki Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bugün endişeliyiz, ama umutsuz değiliz. Çünkü gittiğim her yerde bu heyacan var. İnşallah milletimizin direnişi ve gayreti ile istediğimizi elde edeceğiz. Önemli olam kırmızı çizgimizi dünyaya tanıtmaktır.”

Denktaş bu akşam saat 20.00’de Amasya İl Özel İdare Salonu’nda ‘Kıbrıs Davası’ konulu konferans verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious