Kıbrıs Barış Gücü'nün görev süresi uzadı

Kıbrıs Barış Gücü'nün görev süresi uzadı.6308
  • Giriş : 30.05.2009 / 17:36:00

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 6 aylığına uzatılmasını talep eden karar tasarısını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye, BMGK'da yapılan oylamada karar tasarısına karşı ''hayır'' oyu verdi. BMGK'da düzenlenen toplantıda, UNFICYP'in görev süresinin 6 aylığına uzatılmasını isteyen karar tasarısında 14 ülke ''evet'' oyu kullandı.

Toplantıda, Türkiye'yi temsil eden BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ise elini kaldırarak tasarıya karşı ''hayır oyu'' verdi.

İlkin, toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin başından beri BMGK'nın UNFIYCP kararlarını kabul etmediğini ve bunu kabul etmediğini de BMGK'ya bildirdiğini hatırlattı.

İlkin, ''Ama bugünün farkı biz Türkiye olarak UNFIYCP kararları alınırken Konsey'de bulunmamıştık, bu defa Konsey üyesi olduğumuz için kararın görüşülmesi sürecine de katıldık, ayrıca kararın oylanması sırasında da bu sefer elimizi kaldırmak suretiyle (karara) katılmadığımızı söyledik'' dedi.

İlkin, karar tasarısında kullanılan dile karşı olduklarını, çünkü kararın ''Kıbrıs Cumhuriyeti'nden'' bahsettiğini, bunun da aslında Rum tarafını kastettiğini belirtti.

Kıbrıs Türk tarafının UNFICYP'in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak ''taraf'' olarak kabul edilmemesinden dolayı resmen mutabakatının alınmadığını belirten İlkin, ''Halbuki bunun normali iki tarafa da resmen sormak ve iki tarafın da görüşlerini almaktır'' diye konuştu. İlkin, ''Bu kararı biz Türkiye olarak her sefer reddediyorduk, bugün de Konsey üyesi olarak reddettik'' dedi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, BM Güvenlik Konseyinde ''hayır'' oyu kullanmasının ardından yaptığı konuşmada, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) asıl kurulma sebebinin adadaki Kıbrıslı Türkler'i korumak olduğunu hatırlattı.

Büyükelçi İlkin, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini 6 aylığına uzatan kararına karşı ''hayır'' oyu kullanmasının ardından Konsey'de konuyla ilgili Türkiye'nin görüşlerini açıklayan bir konuşma yaptı. İlkin, konuşmasında 1963 yılında Rumlar'ın Kıbrıslı Türk'leri tüm ortaklık devleti kurumlarından zorla attığını ve 1963 yılında da ''Kıbrıs Cumhuriyeti''nin ve ''Kıbrıs hükümetinin'' yıkıldığını anımsattı.

O zamandan beri Kıbrıs'ın tümünü ne yasal ne de fonksiyonel olarak temsil eden ortak ve anayasal bir hükümet bulunmadığının altını çizen İlkin, adadaki iki halkın da kendi yönetimleri altında ayrı bir şekilde yaşadıklarını vurguladı.

İlkin, 1964 yılında UNFIYCP'i oluşturan 186 sayılı BMGK kararının ve o zamandan günümüze gücün görev süresini uzatan BMGK kararlarının hep ''Kıbrıs hükümetinden'' söz ettiğini, bu hükümetin de aslında adada sadece Rumlar'ı temsil ettiğini belirtti. Bu yüzden bu kararlarda UNFIYCP ile ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının rızasının resmen hiçbir zaman alınmadığını vurguladı. İlkin, BMGK'daki konuşmasında aslında Türkiye'nin UNFIYCP'in kurulmasının altında yatan niyete hiçbir zaman itiraz etmediğini, çünkü
bu niyetin Kıbrıslı Türkler'i korumak olduğunu söyledi. İlkin ''Bizim itirazımız her zaman bu kararların kullandığı dile ve kabul ediliş tarzına olmuştur'' dedi.

''Biz Kıbrıs sorununun iyi bilinen, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde çözülmesini istiyoruz'' diye konuşan İlkin, Kıbrıslı Türkler'in 2004 yılında yapılan referanduma 'evet' oyu vermelerinin de onların adada adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm istediklerini kanıtladığını söyledi. İlkin daha sonra KKTC'nin New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri ile birlikte Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin başından beri BMGK'nın UNFIYCP kararlarını kabul etmediğini ve bunu kabul etmediğini de BMGK'ya bildirdiğini hatırlatan İlkin, ''Ama bugünün farkı biz Türkiye olarak UNFIYCP kararları alınırken Konsey'de bulunmamıştık, bu defa Konsey üyesi olduğumuz için kararın görüşülmesi sürecine de katıldık, ayrıca kararın oylanması sırasında da bu sefer elimizi kaldırmak suretiyle (karara) katılmadığımızı söyledik'' dedi. İlkin, karar tasarısında kullanılan dile karşı olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*