Kıbrıs düellosu

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Ankara’ya Almanya Başbakanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştiren Merkel ile Erdoğan arasında Kıbrıs için söz düellosu yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Ankara’ya yaptığı resmi ziyarete, Kıbrıs damgasını vurdu. Şansölye Merkel, AB ile müzakerelerin devamı için Türk liman ve havaalanlarının Kıbrıs Rum Kesimi’ne açılmasını "ön koşul" sayarken, Başbakan Tayyip Erdoğan, KKTC’ye uygulanan izolasyonlar kalkmadan bunun mümkün olamayacağını söyledi. Merkel, Almanya Başbakanı olarak Türkiye’ye yaptığı bu ilk ziyaretinde Erdoğan tarafından Başbakanlık’ta karşılandı. Milli marşların çalınmasının ardından Merkel, tören kıtasını Türkçe "Merhaba Asker" diyerek selamladı. Erdoğan ve Merkel birlikte Başbakanlık’a girerken de askeri bando "Peter’s Potpourri"yi çaldı.

45 DAKİKA KONUŞTULAR

İki başbakanın, yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki tarafın Kıbrıs konusundaki görüş ayrılığı ortaya çıktı. Tarafların görüşleri şöyle oldu:

MERKEL

Ortada bir Ankara protokolü var. Bizim açımızdan bunun yerine getirilmesi gerekiyor. AB üyesi ülkelerin birbirleri arasındaki serbest ticaret açısından liman ve havaalanları açılmalı. AB ile müzakerelerin devam edebilmesi için de bu bir ön koşuldur.

ERDOĞAN

KKTC’ye uygulanan izolasyonlar kalkmadan bunun istenmesi adil olmaz. KKTC bir terör bölgesi mi, uyuşturucu üreten, kara para aklayan bir yer mi? Neden bu izolasyonlar uygulanıyor? Referandum neden yapıldı? Sonuçta "Hayır" diyen ödüllendirilirken, "Evet" diyenler cezalandırılmıştır.

VİZE ÇİLESİNE DEVAM

Angela Merkel ve Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmede, Türk vatandaşlarının Almanya’dan vize alırken yaşadığı zorluklar da gündeme geldi. Erdoğan, bu konuda Merkel’den kolaylık gösterilmesini isterken, Merkel "Biz bütün ülkelere aynı uygulamayı yapıyoruz" diyerek, Erdoğan’ın bu talebini karşılıksız bıraktı.

ALMANCA’DA ANLAŞTILAR

İki liderin bir diğer ağırlıklı konusunu Almanya’daki Türklerin uyumu oluşturdu. İki lider, Türkiye’de evlenip aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gidecek olan Türklerin gitmeden önce Türkiye’de Almanca öğrenmeleri konusunda uzlaştılar. Merkel, Türkiye’de bir Türk-Alman Üniversitesi kurulması fikrine de sıcak baktığını söyledi.

İzolasyonları kaldırın KKTC terörist mi

Merkel’in "AB müzakerelerin devamı için havaalanları ve limanları Kıbrıs Rum kesimi araçlarına açın" restine "KKTC’den izolasyonları kaldırın" diye karşılık veren Erdoğan, Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) sürecinde her zaman Türkiye’nin yanında yer aldığını belirterek şöyle dedi: "Malum 1 Ocak 2007’den itibaren Almanya, Dönem Başkanı olarak görev yapacak. İnanıyorum bugüne kadar olan süreçteki destekleri artarak devam edecektir. Gerek Almanya’da gerekse Türkiye’de medya, sivil toplum kuruluşları, siyasetçilere bu süreci uygulamada hızlandırmak için büyük görevler düşüyor." Görüşmede ekonomik ve ticari ilişkileri ele alma fırsatı bulduklarını belirten Başbakan Erdoğan, 2005 sonu itibariyle de Türkiye ve Almanya arasındaki dış ticaret hacminin 23 milyar doları bulduğunu söyledi. Erdoğan, "Türkiye’de Almanya’nın şirketler noktasındaki durumu, yatırımları ifade edecek olursak ikinci sırada, ticaret hacmine baktığımızda birinci sıradadır" diye konuştu.

Ortak açıklama

Erdoğan, Merkel’i, dün Başbakanlık’ta resmi törenle karşıladı. Milli marşların dinlenmesinin ardından iki başbakan, tören kıtasını denetledi. Törenin ardından Erdoğan ve Merkel, tokalaşarak gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve Merkel, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious