Kıbrıs düğümünde erteleme umudu

Kıbrıs düğümünde erteleme umudu.9349
  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci yine kritik bir aşamadan geçiyor. AB Komisyonu, İlerleme Raporu ve Strateji Belgesi'ni bugün yayınlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müzakere süreci açısından hayati önem taşıyan ek protokole ilişkin tanınan ek sürenin resmîleşmesi bekleniyor. Türk limanlarının Rumlara açılmasını öngören Ek Protokol'ün uygulanması konusunda 1 ay daha beklenecek. 14-15 Aralık'taki AB zirvesine kadar, Finlandiya'nın sunduğu Kıbrıs planı üzerindeki görüşmeler devam edecek. Ek süre, krizden çıkış umutlarını canlandırmış durumda. Zirveye kadar geçen sürede ABD'nin de devreye girebileceği kaydediliyor. Türkiye'nin Ek Protokol'den doğan taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda komisyon, zirve öncesinde yeni bir tavsiyede bulunacak. AB liderlerinin bu çerçevede bir karara varması bekleniyor.

Brüksel, kritik bir güne daha sahne oluyor. Önceki gün bir araya gelen AB Komisyonu özel kalem müdürlerinin Kıbrıs konusunda herhangi bir tavsiyede bulunmaması Fin Planı'nın önemini daha da artırdı. Finlandiya yaklaşık bir aylık ek süre içerisinde Kıbrıs çabalarını yoğunlaştıracak. Türk ve Rum taraflarının ise Fin Planı'na 'hayır' dememek için sonuna kadar adım atmama stratejisi izlemesi bekleniyor. Türkiye, ek sürenin ancak Fin Planı'nın tekrar gözden geçirilmesine imkan tanıması durumunda manalı olacağını düşünüyor. KKTC ve Ankara, Fin Planı'nın mevcut haliyle kabul edilebilir olmadığını vurguluyor. Zaman'a konuşan KKTC kaynakları, "Tecridin kalkması için Gazimagosa Limanı'nın doğrudan ticarete açılması yetmez. Ercan Havaalanı ve Girne Limanı'ndan da doğrudan ticaret yapılabilmeli." diyor. Fin Planı'nın "anlam" kazanabilmesi için Finlilerin bir aylık süreyi iyi kullanarak, Kıbrıs Türklerini daha fazla dinlemeleri gerektiğini kaydeden Türk kaynakları, Rum Kesimi'nin üyeliğini sadece Türkiye'nin müzakere sürecini sekteye uğratmak ve taviz koparmak için kullandığını düşünüyor. Ankara da yenilenmemesi halinde Fin Planı'na başarı şansı tanımıyor.

Ek süre içerisinde Avrupa-dışı uluslararası faktörlerin de Fin Planı'na etki edebileceği, ABD'nin bu çerçevede devreye girebileceği kaydediliyor. Bu arada Türkiye siyaseti yüzünden Rum Kesimi ile Yunanistan'ın arasının gittikçe açıldığı belirtiliyor. Rum Kesimi'nin Ankara Protokolü uygulanmadıkça müzakerelerin askıya alınması talebine Atina sıcak bakmıyor. İki ülke arasında her an bir anlaşmazlık çıkabileceği kaydediliyor. Komisyon'un bugün ek süreyi onaylaması durumunda 14-15 Aralık Zirvesi yeni bir Türkiye zirvesine dönüşecek. Avrupa basını şimdiden ikinci bir 17 Aralık zirvesi yaşanacağını yazıyor. Soruna çözüm bulunamaması durumunda Komisyon, liderler için yeni bir tavsiyede bulunacak. Aralık Zirvesi'nde müzakerelerin kısmen askıya alınması için bile oybirliği gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious