Kıbrıs haklarından vazgeçmeyecek!

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos'a seslenerek Kıbrıs Türk halkının haklarından feragat etmeye niyeti olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Talat, KKTC'nin kuruluşunun 23. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Talat, Cumhuriyet'in yıldönümünün, yeni siyasal gelişmelerin eşiğinde kutlandığına işaret ederek, BM ve garantör ülkeler olan Türkiye ile Yunanistan'ın dışında, AB'nin de bir faktör olmaya çalıştığını dile getirdi. Soruna taraf olanların yeniden düşünüp,daha dengeli, rasyonel ve uzlaşmacı politikalar üreteceği bir döneme girileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Talat, KKTC'nin Ada'daki ayrılığı pekiştirmek için değil birleşik ve federal bir cumhuriyete hazırlanmak için gündeme getirildiğini ifade etti. Talat, Kıbrıslı Türklerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kurmak ve geliştirmek suretiyle, aslında, kendi kendilerini yöneten ve dışarıdaki hiçbir otoritenin yerel ve ikincil uzantısı olmayan bir halk haline gelmek istediklerini dünyaya duyurduklarını belirtti.

Kıbrıslı Türkler'in, hem Kıbrıs'ta, hem Avrupa'da misafir değil, ev sahibi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Talat, "Kıbrıs Türk halkı, bu adada ev sahibi olduğunu, egemenliği paylaşan eşit bir ortak olduğunu Kıbrıs Rum Yönetimi'ne kanıtlama ihtiyacında değildir. Aynı şekilde, Kıbrıslı Türklerin, Avrupalı bir toplum olduğunu Avrupa Birliği'ne kanıtlama ihtiyacı da yoktur. Biz bu evde oturuyoruz ve oturmaya da devam edeceğiz. Bu halk, kendi kendini demokratik bir anlayışla yönetme hakkını kendi tarihinden alıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'a seslenerek, "Kıbrıs Türk halkının teslim olma, haklarından feragat etme gibi bir niyeti yoktur." şeklinde konuştu. Kıbrıs sorununun çözüm yerinin BM olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bunun için Güney Kıbrıs Rum tarafının muhatabının Kıbrıs Türk halkı ve bu halkın seçtikleri olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Talat, uluslararası toplum ve Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs Türkü'ne uygulanan izolasyonları kaldırma konusunda harekete geçmelerini beklediğini söyleyerek, Rum tarafının iddia ettiği gibi Türklerin ayrılık peşinde olmadığını ifade etti.

Mesajında, gençlere de seslenen Cumhurbaşkanı Talat, gelecek için barış, refah ve kardeşlik içinde, Avrupalı bir ülke yaratılacağına inandığını ifade ederek, tüm halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious