Kıbrıs harekatı emrini kim verdi?

Kıbrıs harekatı emrini kim verdi?.14255
  • Giriş : 19.10.2008 / 05:00:00
  • Güncelleme : 18.10.2008 / 23:48:47

Kıbrıs harekatını emrini kim verdi? Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan mı Ecevit mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erbakan'ın “Kıbrıs Harekâtı'nın emrini ben verdim” sözleri yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hoca'ya tepki gösteren Rahşan Ecevit, Akşam'dan Ali Ekber Ertürk aracılığıyla cevap verdi.

KARAR ECEVİT'İN

Belgelerde, harekât öncesi Ecevit'in dünya nezdinde yaptığı girişimler yer alıyor. Rahşan Ecevit, Erbakan'ın iddiasını “Bu, bir günde alınmış bir karar değildir. Baskın basanındır, önceden kimseye haber verilmez. Bülent Bey hazırlığını yapmış, Genelkurmay'a sormuştu. Genelkurmay, harekât için hazır olduklarını söyleyince Bülent Bey kararını verdi” sözleriyle yanıtladı. Erbakan'ın o dönemde Başbakan Yardımcısı olduğunu vurgulayan Ecevit, “Bülent Bey çok nazik bir insandı. Bu nezaketinden ötürü, ne zaman Kıbrıs Barış Harekâtı'yla ilgili bir konu gündeme gelse, sayın Erbakan'a da teşekkür ederdi” dedi.

Hoca ne demişti

Erbakan, TRT için çekilen belgeselde, “Havaalanında özel odaya çıktık kuvvet komutanları ile beraber özel bir oturum yaptık. Özel oturumda bana aynen şunları söyledi:

'Kaybedilecek bir dakika dahi vaktimiz yoktur. Sevk edeceğimiz kuvvetler İskenderun'dan, Taşucu'na kadar Akdeniz Bölgesi'ndeki kıyılara yerleştirilmiştir. Bunları Taşucu'ndaki gemilere yüklememiz iki gün vakit alır. Siz bize şimdi emir verirseniz biz iki gün sonra bunları gemilere yükleriz. Harekete geçelim mi?' Biz de zaten Bakanlar Kurulu olarak çıkartma kararı aldığımıza göre 'Derhal harekete geçin' dedim” iddiasında bulunmuştu.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*