Kıbrıs için iki 'sürpriz' zirve

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin yıl sonunda limanlarını Rumlara açmaması durumunda 'tren kazasını' önlemek isteyen AB, hafta sonunda acil Kıbrıs zirvesi düzenliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la 3 Kasım Cuma günü Brüksel'de bir araya gelecek. Hafta sonunda ise Türkiye, KKTC ve Rum yönetimini Helsinki'de bir araya getirmeye çalışacak. İki zirve içinde talep bizzat Bakan Tuomioja'dan geldi. Talat iki görüşmeye de "evet" dedi ve Helsinki'deki toplantıya Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın katılacağını iletti. Edindiğimiz bilgilere göre Dışişleri Bakanı Gül, Yunanistan'ın da katılımıyla dörtlü zirve yapılmasını istiyor.

ATİNA: BİZE DAVET GELMEDİ
Eğer Yunan meslektaşı Dora Bakoyanni davet edilmezse, Gül'ün üçlü toplantı yapmayıp sadece Fin Bakan Tuomioja ile görüşmesi bekleniyor. Ancak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı kendilerine bir davet gelmediiğini bildirdi. KKTC'nin "izolasyonların kaldırılmasının Türkiye'nin limanlarını açmasıyla ilgisi yok, Ercan Havaalanı açılır veya izolasyonlar kaldırılırsa Maraş dahil her konuyu görüşürüz" pozisyonundan geri adım atması beklenmiyor. Gül dün Belçika Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede zirve teklifini doğruladı. Finlandiyalı bakanın kendisini dün sabah aradığını bildiren Gül "Çözüm için taraflar davet edildi. Kendisinin bölgeye ziyareti olabilir. Eğer süreç ve içeriğe ilişkin beklentileri karşılayacaksa ve buna inanırsak gideriz Netice alınacak hiçbir şeye itirazımız yok. Ancak mekik diplomasisi yararlı olabilir" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious