Kıbrıs konusu iki haftada çözülebilir

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

AB dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Kıbrıs konusunun iki hafta içinde çözülebileceğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Helsinki, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin Rum Kesimi nedeniyle tehlikeye düşmemesi amacıyla AB Komisyonu'nun ilerleme raporu öncesi bir toplantı yapmayı planlıyordu. Ancak dönem başkanlığı tarafları bir masa etrafında toplayamadı.

BBC'ye konuşan Fin bakan Tuomioja, "Koşullar bu aşamada bu tür bir toplantı yapılmasına uygun değildi. Bu durumda bütün taraflarla ikili temaslarımız, hem diplomatik hem de resmi düzeyde sürecek. Bu kapsamda önce Kıbrıslı Türk lider Mehmet Ali Talat'la bir araya geliyorum." dedi. "Önümüzde zaman ve bir çözüm olasılığı bulunduğu sürece çabalarımızı sürdüreceğiz." diyen Fin bakan Tuomioja, AB Komisyonu'nun raporu öncesi bir çözüm şansının kalmadığını söyledi. Bununla birlikte Tuomioja, "Çözülürse önümüzdeki iki hafta içinde çözülebilir." dedi.

Brüksel, Türkiye'nin Rumlara limanlarını açmasını isterken Ankara KKTC'ye yönelik izolasyonlar devam edene kadar Rum Kesimi'ne limanlarını açmayacağını açıkladı. Çözümsüzlüğün AB Komisyonu'nun raporunu nasıl etkileyeceğine yönelik bir soruya Tuomioja, "Rapor birçok alanda zaten sert eleştiriler getirecek sanırım. Onun için, hiç olmazsa Kıbrıs konusunda ilerleme sağlayabilseydik iyi olacaktı. Ama olmadı. Diğer yandan, bunun kolay olmayacağını biliyorduk." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious