'Kıbrıs konusunda doğru adımlar atıldı'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, AB içerisinde bazı ülkelerin kısa vadeli çıkarları için Kıbrıs konusunu Türkiye'nin önüne bahane olarak sürdüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (BUSİAD) düzenlenen ''2006 yılının değerlendirilmesi ve 2007 yılından beklentiler'' konulu toplantıda konuşan Sabancı, ''AB'nin 2004 yılında tam üyelik perspektifiyle müzakereleri açma kararı aldığını'' anımsatarak, ''Şimdi, üye ülkelerden bazıları, iç politik kaygılardan dolayı, bu kararın arkasında durmak istemiyorlar. Gümrük Birliği'nin gereği olarak deniz ve hava limanlarının Güney Kıbrıs'a açılmaması meselesini bahane olarak kullanıp, Türkiye'yi tek taraflı olarak süreçten caydırmaya çalışıyorlar. Tabii ki oyuna gelmeyeceğiz'' diye konuştu.

8 müzakere başlığının açılmaması ve diğer başlıkların kapatılmasının da Kıbrıs şartına bağlanmasını eleştiren Sabancı, Türkiye'nin bu konuda taahhütleri olduğunu, ancak AB'nin de Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargoyu kaldırmak gibi bir taahüdü bulunduğunu hatırlatarak, Kıbrıs'ın daha sınır sorununu bile çözmeden AB'ye alınmasının çok büyük bir hata olduğunu kaydetti.

Durumun çok kritik olduğunu vurgulayan Sabancı şunları söyledi: "Hükümetle bazı konularda zaman zaman farklı düşünsekte, mevcut hükümetin Kıbrıs konusunda çok doğru adımlar attığını düşünüyorum. Her zaman sağduyulu davrandı. Şimdide sağduyulu davranıyor. Bu konuda Hükümet'in sağduyulu yaklaşımını biz de destekliyoruz. Karşı karşıya kaldığımız durum ciddidir, fakat aşılmaz değildir. Kısa vadede yapmamız gereken, konsey toplantısına kadar, haklı pozisyonumuzu her kademede ve her platformda anlatmaya devam etmektir. Mevcut tavsiyenin siyasi karara dönüşmeden değişmesi ve AB'nin hakkaniyetli, tutarlı ve sürdürülebilir bir çözümü kabul etmesi için çaba sarf etmektir. Orta ve uzun vadede perspektifimizi belirlerken de her şeyden önce bu yeni durumun Türkiye'nin 'müzakere eden ülke' konumunu hukuken değiştirmediğini iyi kavramak gerekir. Biz 'imtiyazlı ortaklık' gibi seçenekleri asla kabul etmeden masada oturmaya devam edeceğiz.''

AB'ye uyum sürecinin, Hükümet'in icraatının temel gündem maddesi olması gerektiğini ifade eden Sabancı, muhalefetin de AB konusunda daha sorumlu bir çizgi tutturmasını, bu konunun kısa vadeli siyasi çıkarlara feda edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

2007 YILINDA EKONOMİK İSTİKRAR KORUNMALI

Sabancı, cumhurbaşkanlığı seçiminin kendisine sorulması üzerine "Mayıs ayında bu konuda bir rapor yayınlamıştık. O zaman çok erkendi ve bana göre bu konuyu konuşmak için hala çok erken. Ancak o zaman biz, önemli olanın ekonomik istikrarın korunması olduğunu söylemiştik. Ekonomik istikrar korunduğu sürece, bunu bozmayacak, uzlaşma kültürünü oluşturursak seçim yılını rahat atlatırız. Bu biraz kritik bir konu. Ama biz hala böyle düşünüyoruz." karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious