Kıbrıs müzakerelerinde konu futbol

Kıbrıs müzakerelerinde konu futbol.11022
  • Giriş : 28.01.2009 / 18:31:00
  • Güncelleme : 28.01.2009 / 18:31:28

Kıbrıs Türk futbolunun dışa açılımıyla ilgili konular, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yaptığı görüşmede gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Talat, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonunun (KTFF) Kıbrıs Rum Futbol Federasyonuna (KOP) üyeliği konusunu, Hristofyas ile baş başa görüşmesi sırasında gündeme getirdiğini ve öneri sunduğunu açıkladı.

Hristofyas'ın bu önerileri yazılı istediğini ve 4 Şubatta yapılacak görüşmede önerilerini yazılı ileteceğini bildiren Talat, şunları söyledi:

''İçeriği hakkında şimdi bilgi vermeyeyim ama, çerçevesini çizdim. Bunu değerlendireceğini söyledi Hristofyas ve bunu yazılı olarak talep etti. Ben bu konuda kendisine bir öneri yapacağım. Gelecek toplantıda vereceğim, sanıyorum bir değerlendirme yapacak. Ama olabilecek çerçeveyi çizdim.''

-ADAL'IN AA'YA AÇIKLAMASI-

Bu arada, KTFF Federasyonu Başkanı Ömer Adal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Futbol konusunun iki liderin belirleyeceği çerçevede çözülmesi gerektiğini söyledi.

Adal, Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Kostakis Kuçokumnis ile yapacağı görüşmede, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonunun Kıbrıs Türk futbolunun dışa açılımıyla ilgili önerilerini ele alacağını belirtti.

FİFA'nın iki tarafla görüştükten sonra, bir öneri yaptığını ve tarafları bu öneriyi imzalamaları için 2 Şubatta İsviçre'ye davet ettiğini anımsatan Adal, ''mevcut şekliyle bu öneriyi imzalamalarının mümkün olmadığını'' bildirdi

Adal, FIFA'nın önerisinin temelinin, KTFF'nin KOP'a üye olması üzerine inşa edildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Yani biz oraya (KOP'a) üye olacağız, onların izni ile uluslararası dostluk maçları, turnuvalar yapabileceğiz. Ayrıca futbolu geliştirme projelerine destek verilecek. Futbolla ilgili birimlerimiz, yani kulüpler, antrenörler, hakemler veya futbolcular FİFA'da kayıt altına alınacak, tanınmış olacaklar ve bu siyasi çözüme kadar devam edecek bir çözüm şekli olacak. Siyasi görüşmelerde futbolda bulunan bu geçici çözümün örnek olmayacağını taraflar kabul ediyor, başka konulara örnek gösterilemeyecek. Siyasi çözümde bulunacak formüle göre de Futbol yeniden şekillendirilecek, temeli bu.''

FIFA'nın önerisini bu şekli ile kabul etmediklerini, Kıbrıs Rum tarafının ise kabul ettiğini bildiren Adal, yaptıkları önerilerin Rum tarafınca kabul görmediğini, bu nedenle Rumlerla yeniden görüşme ihtiyacı hissettiklerini söyledi.

Futbolda da liderlerin çizeceği çerçeve dahilinde bir çözümün olması gerektiğini ifade eden Adal, 2 Şubattaki toplantıda imza atma düşüncesinde olmadıklarını, görüşlerini FIFA'ya aktaracaklarını ve sürecin devam etmesine fırsat vermelerini isteyeceklerini kaydetti.

-SÜREÇ-

KTFF, bir süredir FIFA, UEFA ve KOP arasında süren görüşmelerde, Kıbrıs Türk takımlarının yurt dışı temasları hakkında FIFA, UEFA, KOP ve KTFF temsilcilerinin yer alacağı dörtlü bir komitenin karar vermesi önerisinde bulunmuştu.

FIFA, KTFF'nin KOP üyeliğini şart koşarken, son olarak da taraflara, ana maddesi KTFF'ye üye takımların yurt dışı temasları hakkında karar verme yetkisinin KOP'a verilmesi olan bir metin gönderdi.

KTFF, UEFA, FIFA ile KOP arasında yürütülen görüşmelerdeki amacın, Kıbrıs Türk takımlarının yabancı takımlar ile dostluk maçları yapması ve turnuvalarda yer almasına olanak sağlanması olarak açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*