Kıbrıs Rum basınından gelen itiraf

Kıbrıs Rum basınından gelen itiraf.10641
  • Giriş : 02.12.2008 / 12:49:00

“Okul yakma, heykel bombalamaları Rumlar yaptı. Bunu Türkler’in üzerine yıktı.” Bu ifadeler Rum basınında!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Okul yakma, heykel bombalamaları Rumlar yaptı. Bunu Türkler'in üzerine yıktı.” Bu ifadeler Rum basınında yer aldı.

Birleşik Kıbrıs için görüşmelerin sürdüğü bir dönemde Rum basınından ilginç bir çıkış geldi. Güney Kıbrıs'ın en çok satan İngilizce gazetesi Cyprus Mail, başyazısında “Okul yakma, heykel bombalamaları Rumlar yaptı. Bunu Türkler'in üzerine yıktı” dedi

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan Cyprus Mail gazetesinde 45 yıl sonra sonra ilginç itiraflar yayınlandı. Tam da Rum lideri Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşakanı Mehmet Ali Talat'ın birleşme müzakerelerini sürdürdüğü bir döneme denk gelen Cyprus Mail'in baş yazısında tarih kitaplarının değiştirilmesinin gündeme gelmesiyle başlayan tartışmalara değinilerek, “Son 60 yılda yaşananları bilmeyenler tarih uzmanı kesildi. Asıl peşinde oldukları şey kötülüklerdeki sorumluluklarımızı gizlemek için yıllardır kullanılan 'resmi efsaneleri' korumak” ifadesini kullanıldı. Loucas Charalambous imzalı başyazıda, şöyle denildi:

'Sorumluluk sahibiyiz'

Rum lider Hristofyas'ın “Kıbrıslı Rumlar da birleşik Kıbrıs'ın yok olmasında sorumluluk sahibidir” açıklamasını kutlamak gerek. Hristofyas'a bu açıklamasından sonra en kızgın tepkiyi gösterenin 50 yıldır Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çöküşünde Makarios'un büyük sorumluluğunu hasıraltı edenlerin yayın organı Phileleftheros olmasına şaşırmamak gerek. Bu gazete ve onunla aynı görüşte olanlar 1963 olaylarının “Türk ayaklanması”ndan kaynaklandığını savunuyor. Türk ayaklanması bir efsaneden ibarettir. Madem Phileleftheros ve diğerleri tarihi gerçekleri korumaya bu kadar meraklı 1963 olayları konusundaki itirafları neden görmezden geliyorlar. Mesela 3 Aralık 1963'te Lefkoşa'da Marcos Daracos heykeline bomba konulması olayının arkasında Rumlar'ın olduğunu itiraf eden Rum subayı Chrysafis Chrysafi'nin itiraflarını neden yayınlamadılar? Aynı şekilde Ayios Kassianos Okulu'nun yakılması olayının arkasında Makarios'un liderlik ettiği Akritas'ın bulunduğunu, bunların Noel katliamlarını Türkler'in üzerine atmak için bir plan olduğunu neden yazmıyorlar?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*