Kıbrıs Rum yönetimindan skandal sahtekârlık!

Kıbrıs Rum yönetimindan skandal sahtekârlık!.18921
  • Giriş : 03.02.2008 / 00:05:00

Kıbrıs Rum yönetiminin AİHM'den bilgi sakladığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC'deki 1974 öncesi eski taşınmaz malına karşılık tazminat talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran Kıbrıslı Rum Mike Timvios davasına müdahil olmak için çaba harcayan Kıbrıs Rum yönetiminin mahkemeden bilgi sakladığı ortaya çıktı.

Türk Ajansı-Kıbrıs'ın (TAK), haberine göre, Rum yönetimi AİHM'e gönderdiği 11 Ocak 2008 tarihli mektupta, başvuru sahibi Mike Timvios'un ''müflis olduğunu ve kendisine ait taşınmaz mallar konusunda karar verme yetkisine sahip olmadığını'' iddia etti.

Rum yönetiminin bu başvurusunu Türk tarafına ileten AİHM, bu konuda cevabi görüş talebinde bulundu. AİHM'in bu talebi 29 Ocak 2008'de Türk tarafına iletilirken, karşı görüş için 18 Şubat'a kadar süre verildi.

Kıbrıs Rum yönetiminin, Mike Timvios davasının son aşamasında böyle bir girişimde bulunması hukuk çevrelerinde ''skandal'' olarak yorumlandı.

Daha önce davaya müdahil olmak için çok sayıda dilekçe veren Kıbrıs Rum yönetimi, Mike Timivios'un iflas etmiş bir kişi olduğuna ilişkin hiçbir bilgi vermemişti. Buna karşın 11 Ocak 2008 tarihi dilekçede Timivios'un iflas kararının 15 Mart 2000 tarihinde Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nde alındığı ileri sürülüyor.

Hukuk çevreleri, bu girişimin Timvios davasının dostane çözüme ulaştırılması beklenirken ve davanın artık sonuna yaklaşılırken yapıldığına da dikkati çekti.

AİHM, Timvios davasını sonuçlandırmak için çalışırken, Türk tarafından Timvios ile KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu arasında sağlanan anlaşmanın nasıl uygulanabileceğine dair bilgi istemişti.

Hukuk çevreleri, Kıbrıs Rum yönetiminin son dakika girişiminin, AİHM'nin Taşınmaz Mal Komisyonu çalışmalarını bir kez daha önlemeyi amaçladığını belirtiyor.

KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu, Timvios ile KKTC'deki eski malına karşılık Güney Kıbrıs'ta kalan taşınmaz Türk malının takas edilmesi yönünde dostaneye anlaşmaya varmış ve bunu AİHM'e bildirmişti.

RUM YÖNETİMİ SÖZCÜ PALMAS: SCHRÖDER, MÜNASEBETSİZLİKLER YAPTI

Öte yandan Kıbrıs Rum yönetimi Sözcüsü Vasilis Palmas, eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ziyaretine ve buradaki açıklamalarına tepki göstererek, Schröder'in, ''münasebetsizlikler yaptığını'' iddia etti.

Rum radyosunun haberine göre, Palmas, eski Almanya Başbakanı Schröder'in KKTC'de yaptığı açıklamayla ilgili olarak, ''Sayın Schröder son günlerde yaptığı münasebetsizliklerin dışında, en azından 'Kıbrıs' (Rum) halkının Annan planını reddetme konusundaki ezici çoğunluktaki kararına saygı göstermek zorundadır'' dedi.

Schröder'in KKTC'de enerji konusuyla ilgili temaslarına ilişkin yorumu da sorulan Palmas, şu iddiada bulundu:

''İş çıkarları veya ekonomik çıkarların ilke ve değerlerin üzerinde olduğu görünüyor. Sayın Schröder'in Kıbrıs sorununun çözüm yöntemiyle ilgili olarak, Almanya Şansölyesi (Başbakanı) olarak geçmişte de sahip olduğu siyasi yaklaşımlarına, şimdi, iş faaliyetlerinin ve ekonomik çıkarlarının da eklendiğini açık ve net söylemek isterim.''

Rum yönetiminin Schröder'in ziyaretinden önce bazı engelleme girişimlerinde bulunup bulunmadığı sorusu üzerine de Palmas, bazı temaslarda bulunulduğunu ancak, bunun özel bir ziyaret olduğu, dolayısıyla herhangi bir engelleme olamayacağı karşılığı alındığını söyledi.

Palmas şöyle konuştu:

''Temaslarda bulunuldu ve gelen karşılık, bu konudaki hassasiyetimizi anladıkları ve anlayış gösterdikleri, ancak Schröder'in artık özel kişi olması ve Almanya'da herhangi bir siyasi veya diğer mevkiye sahip olmaması dolayısıyla seyahat etmesinin veya faaliyette bulunmasının engellenmesi için yapılabilecek hiçbir şey olmadığı şeklindeydi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious