“Kıbrıs sorunu BM zemininde ele alınmalı”

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve AB Başmüzakere Sorumlusu Ali Babacan, AB sürecinde Türkiye'nin önünü tıkayan Kıbrıs sorununun AB nezdinde değil BM tarafından ele alınması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TUSİAD ile İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House tarafından Londra'da düzenlenen konferansa katılan Babacan, dünyanın önde gelen ekonomistlerine Türkiye ekonomisi ve AB süreci ile ilgili değerlendirmeleri anlattı.

Türkiye'de 2001 yılından bu yana çok önemli gelişmeler kat edildiğini dile getiren Babacan, AB sürecinde ise Türkiye'nin önünü tıkayan Kıbrıs konusunun AB nezdinde değil, Birleşmiş Milletler tarafından ele alınması gerektiğini vurguladı. Babacan, "Güney Kıbrıs Rum Kesimi, 2004 yılında AB'ye üye oldu, Kıbrıs'ın AB nezdinde çözümü noktasında ise Rum Kesimi her zaman engel olarak karşımıza çıkacaktır. Bu sorun BM tarafından ele alınmalı. Bildiğiniz gibi, 2004 yılından önce Annan tarafından önerilen bir Kıbrıs planı vardı, biz bu planı yapıcı bulduk ve Kuzey Kıbrıs'ın da destek vermesi yönünde duruşumuzu ortaya koyduk. Referandumda ise Kuzey Kıbrıs 'evet' dedi; ancak Güney Kıbrıs 'hayır' dedi. Son olarak Finlandiya önerisi de başarısız oldu, şu an için masada her hangi bir plan yok." diye konuştu. Babacan ayrıca AB süreci ile ilgili Aralık ayında bazı konuların askıya alınabileceğini dile getirdi.

Ekonomistlere Türk ekonomisinde son yıllarda yaşanan gelişmeleri de anlatan Babacan, enflasyonun tek haneli rakamlara kadar gerilediğini, faizlerde de yine büyük oranda düşüşler olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious