"Kıbrıs sorunu seçime kadar rafta"

  • Giriş : 10.09.2007 / 11:54:00

Kıbrıs Rum basını, Şubat 2008'de yapılacak başkanlık seçimleri nedeniyle ''Kıbrıs sorununun rafa kaldırılacağını'' yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şubat seçimleri nedeniyle Kıbrıs sorununa ilişkin çabaların "rafa kaldırılacağına" işaret Rum Politis gazetesi, "Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da herhangi bir özlü hareket beklenmediğini" belirtti.

Politis gazetesi, "siyasi diyalog çerçevesinde iki taraf arasında ilerleme sağlanmasına yönelik çabaların sürecek olmasına karşın, bunun meyve vermesinin söz konusu olmadığına kesin gözle bakıldığı" değerledirmesini yaptı.

Habere göre, BM kaynakları, "bu aşamada yapılması gereken tek şeyin, çıkmazın resmileştirilmesinden kaçınılması" olduğunu dile getiriyor.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller, bu çerçevede, Rum Başkanlık Diplomatik Büro Şefi Tasos Conis ile KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev arasındaki görüşmelerin tekrarlanmasını arzulayarak, Pertev ve Conis'le telefon görüşmelerini sürdürüyor.

Gazete, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la ekim ayında yapacağı ayrı ayrı görüşmeleri de hatırlattı.

Simerini gazetesi de "Çıkış aranıyor" başlıklı haberinde, 5 Eylül görüşmesiyle birlikte teyit edilen çıkmazın ardından dikkatlerin, Papadopulos'un BM Genel Kurul toplantısına katılmak için gideceği New York'a çevrildiğini belirtti.

Papadopulos'un, New York ziyareti çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban ve diğer BM yetkilileri ile bir araya geleceğini kaydeden gazete, Rum yönetiminin, "8 Temmuz anlaşmasının hayata geçirilmesini ileriye götürmesi amacıyla Türk tarafına müdahalede bulunulmasını talep edeceğini" bildirdi.

5 Eylül'de görüşmüşlerdi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum lider Tasos Papadopulos'un 5 Eylül'deki görüşmesinden bir sonuç çıkmamıştı. Görüşmenin ardından taraflar birbirini suçlamış, Talat, ''Rum yönetimi tam müzakarelere başlamak için psikolojik olarak hazır değil'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious