'Kıbrıs sorununda durum tozpembe değil'

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum yönetiminin eski liderlerinden Glafkos Klerides, Kıbrıs sorununda durumun tozpembe olmadığını belirterek, süratle özlü müzakerelere başlanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Klerides dün, 88. yaş gününde, ''1993-2003: Bir Dönemin Belgeleri'' isimli kitabının tanıtımını yaptı. Klerides buradaki konuşmasında, ''8 Temmuz anlaşması Kıbrıs sorununun çözümüyle değil, güncel nitelikli konularla ilgilidir. Süratle Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki özlü müzakerelere başlamamız daha iyidir'' dedi.

Klerides, 24 Nisan 2004 referandumlarından 3 yıl sonra Kıbrıs konusundaki gelişmeleri nasıl gördüğünün sorulması üzerine, ''Bana göre durum tozpembe değildir. Çözüm bulunmasına ilişkin bir prosedür olmadan gecikme, tehlikeler barındırır'' ifadesini kullandı.

Rum yönetiminin ve muhalefetinin son zamanlarda 8 Temmuz anlaşması konusunda büyük bir tartışma yaşadığının hatırlatılması üzerine de Klerides, bu tür tartışmalara girmesinin söz konusu olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Anlaşmanın bir bölümünde; Kıbrıs sorununun çözümüne değil gündelik nitelikli konulara işaret ediliyor ve iyi bir ortam yaratılabilirse esasa ilişkin müzakerelerin başlayacağı söyleniyor. Benim görüşüm, Kıbrıs sorununun çözümü için özlü müzakerelere süratle başlamamızın daha iyi olduğu şeklindedir.''

Klerides, kitabıyla ilgili olarak ise şunları belirtti:

''Kitabımda, Avrupa'ya girmek için karşılaştığımız zorlukları ve Kıbrıs sorununun çözümünde karşılaştığımız sorunları nasıl aştığımızı yazdım. Çok dikkatli okunması gereken 'Vatanıma Basıyorsunuz' anlamına gelen 'Quo Vadis patria Mea' başlıklı bir bölümü var. Dikkatimizi buna yöneltmemiz gerekir. Çünkü neleri başarmamızın mümkün olduğu, neleri başarmamızın ise imkansız olduğuna ilişkin değerlendirmeler var. Kitap, bilinmeyen çok şeyi açıklıyor. Yazdığım için değil... Aralarında BM Genel Sekreteri'ne gönderilmiş mektupların da bulunduğu İngilizce ve Rumca belgeler de var.''

Klerides'in kitabı yarın, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'da satışa sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious