'Kıbrıs sorununu çözmek konusunda ciddîyiz'

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum Kesimi ile müşterek teknik komitelerin kurulması konusunda hiçbir ön şartları olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konuşmasında, Rum kesimine yüklenen Talat, Annan planı zemininde bir çözüme yanaşmayan Rumların güven ortamının tesisi için kurulması önerilen teknik komiteleri geciktirdiğini öne sürdü.

Komitelerin kurulmasını bütün dünyanın istediğini ifade eden Mehmet Ali Talat, Rumların bunu istemediklerini açık açık söyleyemediklerini vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözülmesi için adım adım gitmeyi kabul etttiklerini ifade eden Talat, "Burada uluslararası camiaya, AB'ye, ABD'ye ve Kıbrıs Rum kesimine sesleniyorum. Teknik komitelerin yarın işe başlamasına hazırız. Hiçbir ön şartımız yok" şeklinde konuştu.

Türk tarafını muhatap kabul etmeyen Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos'un Türkiye ile görüşmek istediğini hatırlatan KKTC Cumhurbaşkanı, Rumların 'adayı işgal eden güç' olarak gördükleri Türkiye'yle pazarlık yaptıkları izlenimi vermek istediğini söyledi.

KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması halinde Türk limanlarının Rum tarafına açılacağını ifade eden Talat, en zor günlerde arkalarında olan Türkiye'nin bu desteğinin her zaman devam edeceğine yüzde yüz inandıklarını vurguladı.

Türkevi'ndeki toplantıya Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious