Kıbrıs trafiği hızlanıyor

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rene van der Linden, ''Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog ve uzlaşı arayışlarını güçlendirmek'' amacıyla bugün Kıbrıs’a gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van der Linden, ''Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog ve uzlaşı arayışlarını güçlendirmek'' amacıyla bugün Kıbrıs’a gidecek.

Van der Linden, 21 Şubat Çarşamba günü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşecek.

AKPM’den yapılan açıklamaya göre, Rene Van der Linden, yarın Kıbrıs Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos ile görüştükten sonra AKPM üyesi Kıbrıslı Türk ve Rum parlamenterlerin katılımıyla düzenlenecek bir çalışma yemeğine katılacak.

AKPM Başkanı, çarşamba günü de adanın kuzeyine geçerek KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşecek.

İslam Konferansı Teşkilatı'nın açılımı

Öte yandan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da KKTC’yi ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ile ayrı ayrı görüşen İhsanoğlu, İslam dünyasının Kıbrıs türklerini can-ı gönülden desteklediğini söyledi.

Talat da, ilk kez bir İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri’nin KKTC'yi ziyaret ettiğine dikkat çekerek, ''Nerede küçük bir nefes borusu bulsak, Rumlar koşup orayı kapatmak için adete yarışıyor'' dedi.

İhsanoğlu, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ile görüşmesinde de Kıbrıslı Türklerin dünya ailesinde yer alması için çalıştıklarını söyledi.

İhsanoğlu iki görüşme sırasında da KKTC'nin "tanınmasından" söz etmedi.

İKT'nin son 2 yılda Kıbrıs Türk halkının haklı davasını desteklediğini kaydeden İhsanoğlu, "Malezya'da toplantısı bir gün önce biten Parlamentolar Grubu, önemli kararlar almıştır. İzolasyonların kaldırılması, doğrudan seferlerin başlatılması, Kıbrıs Türk halkı ile tüm İslam ülkeleri arasında ekonomik, kültürel, sosyal ve sportif bağlantıların başlatılması ve yoğunlaştırılması gibi önemli kararlar aldı" dedi.

“Burada önemli olan bu kararların fiiliyata dönüştürülmesi, yani teorik halinden uygulanabilir hale getirilmesidir” diyen İhsanoğlu, Kıbrıs Türk halkı ve hükümetinin yoğun çaba göstermesi gerektiğine işaret etti.

KKTC'nin yapması gerekenler

İhsanoğlu “Bu kararların kendiliğinden gerçekleşmesi beklenemez" dedi.

Bazı ülkelerin hedef olarak alınması ve bu ülkelerle yoğun temaslara geçilmesinin önemini vurgulayan İhsanoğlu, gerek parlamentolar arası ve hükümetler seviyesinde, gerekse sivil toplum örgütleri arasında bu girişimlerin önemine dikkat çekti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu da İhsanoğlu ve ekibini ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Malezya'nın başkentinde yapılan İKT toplantısından sonra, İhsanoğlu'nun KKTC'yi ziyaret etmesinin önemini ifade etti.

Malezya'da, doğrudan uçuşların başlatılması da dahil, izolasyonların kaldırılması yönünde alınan kararın sevindirici olduğunu belirten Ekenoğlu, "İslam ülkeleriyle sıkı işbirliği içerisine girerek, bunun takipçisi olacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious