'Kıbrıs Türk halkı üzerine düşeni yaptı'

'Kıbrıs Türk halkı üzerine düşeni yaptı' .9893
  • Giriş : 16.11.2007 / 09:21:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan Kıbrıs Türk halkının çözüm yolunda üzerine düşeni büyük bir fedakarlıkla yaptığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türk milletinin Kıbrıslı Türklerin haklı gurur ve mutluluğunu paylaştığını kaydederek, bu kapsamda Kıbrıs Türk halkının çözüm yolunda üzerine düşeni büyük bir fedakarlıkla yaptığını kaydetti.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 24. Yıl dönümü resepsiyonu KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu'nun ev sahipliğinde yapıldı. Ali Babacan resepsiyonda yaptığı konuşmada, KKTC'nin kuruluşunun 24. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını kaydederek, Kıbrıs Türk halkının hiçbir zorluktan yılmadan, eşitlik ve özgürlük mücadelesi verdiğini belirtti.


Bu mücadeleyi çağdaş, demokratik değerler üzerine inşa ettiğini belirten Babacan, "Türk milleti, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin haklı gurur ve mutluluğunu içtenlikle paylaşmaktadır. Kıbrıs Türk halkı kapsamlı çözüm yoluyla üzerine düşeni büyük bir fedakarlık ve iyi niyetle yapmıştır" diye konuştu.
Kıbrıs Türk halkının uzlaşma ve barıştan yana olduğunu da ortaya koyduğunu kaydeden Babacan, KKTC insan haklarına, hukuk devletine saygılı, demokratik rejimiyle bölgesinde bir istikrar ve barış unsuru olduğunu belirtti.

 
Babacan, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs sorunun çözümü için yakın geçmişte sergilediği güçlü iradeye rağmen, KKTC'ye haksız biçimde hala uygulanmakta olan izolasyonların kaldırılmasının öncelikli dış politika hedefleri arasında olduğunu da kaydetti.


AB'den ve uluslararası camiadan genel beklentilerinin izolasyonların bir an önce kaldırılması için gerekli adımların atılması olduğunu da kaydeden Babacan, bugün KKTC pasaportunun 15 civarında ülke tarafından seyahat belgesi olarak kabul edildiğini söyledi.

 
Babacan yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde müzakereler yoluyla adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasının da önemine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious