Kıbrıs Türklerinin hakları ihlal ediliyor

Kıbrıs Türklerinin hakları ihlal ediliyor.8351
  • Giriş : 11.05.2009 / 18:34:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik sürdürmekte olduğu girişimlerle Kıbrıs Türklerinin temel haklarını ihlal ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın, Kıbrıs Rum yönetimi ile İsrail arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin yapılan görüşmeler konusunda 14 Nisanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderdiği mektup, BM belgesi olarak yayımlandı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Talat mektupta, 2004 yılında BM himayesinde yürütülen müzakere sürecinde deniz yetki alanlarının belirlenmesinin hassas bir konu olduğunu ve BM'nin kapsamlı çözüm planında, soruna siyasi çözüm bulunduktan sonra bu konuya yönelineceği kararının bulunduğunu hatırlattı.

Talat, mektubunda, yasal "Kıbrıs cumhuriyeti hükümeti" anlamında hareket eden Kıbrıs Rum yönetiminin sadece Kıbrıslı Rumları temsil ettiğini, tüm Kıbrıs adına müzakere etme, anlaşma sonuçlandırma, sondaj araştırması yapma, yasa geçirme veya araştırma ve kullanma izni yetkisine sahip olmadığını aktardı. Talat, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik tam teşekküllü müzakereler devam ederken, Kıbrıslı Rumların konuyla ilgili atmış oldukları tahrikçi adımlara dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Talat, genelde uluslararası toplumun, özelde ise BM'nin, Kıbrıs'ta yeni şartlar belirlenene kadar Rum yönetiminin bu tür faaliyetler son vermesi yönünde uyarıda bulunması çağrısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*