'Kıbrıs Türkü, hep burada yaşayacak'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, “Eşitliğimize dayalı barış içinde yeni bir yaşam talep ediyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Talat, Erenköy Direnişi'nin Kıbrıs Türkü'nün bu topraklarda varolmak için verdiği mücadelenin sonuna kadar devam edeceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Konuşmasına "Erenköy Direnişi, Kıbrıs sorununun 1974'de değil 1963'te başladığının, 1964'de kanlı bir şekilde devam ettiğinin ve 1968'e kadar bu ülke topraklarında Kıbrıslı Türklerin öldürüldüğünün, kaçırıldığının, katledildiğinin simgesidir, göstergesidir" diye devam eden Talat, 1974'ün Kıbrıs sorununun sadece bir kilometre taşı, 1974'ü doğuranın da 1963 ile 1964 olduğunu belirtti. Kıbrıs Cumhuriyetinin 1963 yılından beridir gaspedildiğini savunan Talat "Kıbrıs Cumhuriyeti"ni gasp etmiş konumdaki Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıslı Türkler üzerindeki her türlü baskıyı ve tecridi uygulamaya devam ediyor. Ve bize, KKTC'ye, yani Kıbrıslı Türklerin iradesiyle oluşturduğu kendi kendini yönetme mekanizmasına, bu en doğal hakkına sahte devlet yakıştırması yapıyor. Ben buradan bir kez daha ilan etmek istiyorum; eğer sahte bir devlet varsa, önce sahte olan Kıbrıs Rum yönetimidir. Çünkü o yönetimin başkanı, bütün Kıbrıs'ın başkanı olduğunu iddia ediyor, halbuki o sadece Kıbrıs Rum tarafının başkanıdır, Kıbrıs Rum tarafının lideridir" dedi.

Kıbrıslı Türklerin barış istediğini her platforumda ortaya koyduğunu kaydeden Talat, bundan sonra dünyanın tavrının önemli olduğunu ifade etti. Kıbrıslı Türklerin BM zemininde çözüm istediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Talat, Rum tarafının ise çözümü AB zeminine çekmeye çalıştığını anlattı. Talat sözlerini şöyle tamamladı, "Biz yeni oluşumda iki kesimli, iki toplumlu bir yapıyı, bir federal yapıyı öngörüyoruz. İki kesimlilik ve iki toplumluluk; yani Kıbrıs Türk devletini Kıbrıslı Türklerin idare edeceği Kıbrıs Rum devletini de elbette Kıbrıslı Rumların idare edeceği bir iki kesimli birleşik Kıbrıs'ı hedefliyoruz. Biz Türkiye'nin garantörlüğünün kaçınılmaz ve şart olduğunu ifade ediyoruz. Hele bugün şehitlerin huzurunda bunu bir kez daha söylemekten kaçınmamak gerekir diye düşünüyorum. Eşitliğimize dayalı barış içinde bir yaşam, çağdaş bir ülke yaratmak istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious