Kıbrıs Türk'ü herzaman güvende

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Toros-2006 Tatbikatı'nı değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Talat: “Kıbrıs Türkü'nün güvende olduğunu bir kez daha gördük” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nca icra edilmekte olan "Toros-2006 Tatbikatı" bugün sona eriyor. Özel hazırlık ve prova dahi yapılmadan icra edilmekte olan tatbikata, Türkiye'den herhangi bir destek veya katılım olmadı. KTBK ile GKK'ya bağlı unsurlar tarafından gerçekleştirilmekte olan tatbikat askeri birliklerin yaptığı günlük eğitim programı dahilinde gerçekleşiyor. Gerçek mermilerle icra edilen ve düşmanca bir tavırdan uzak, caydırıcı bir nitelik taşıyan tatbikatın son günü St. Hilarion ile Beyköy'de olmak üzere iki ayrı yerde gerçekleştiriliyor. Tatbikata bu yıl GKK özel harekat birlikleri yanında ilk kez polis özel harekat birliği de katılıyor.
Son günkü bölüm, St.Hilarion bölgesinde saat 10.15'te KTBK Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz'ün konuşmalarıyla başladı. Tatbikatın bu bölümünde, komando eğitim ve gösterileri yanında harp silah ve araçları sergisi de yer alıyor. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türkü'nün güvende olduğunu, bugün gerçekleştirilen tatbikatla bir kez daha gördüklerini söyledi. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, adil, kalıcı ve Kıbrıs Türkü'nün egemenlik ve güvenliğini garanti altına alan bir çözüm tesis edilinceye kadar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ada'dan tek bir askerini bile çekmeyeceğini vurguladı.

Basın mensuplarının soruları üzerine tatbikatın sonunda kısa bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türk halkının güvende olduğunu, bir kez daha gördüklerini söyledi. Talat, başarıyla icra edilen ilk bölümü son derece etkileyici bulduğunu ifade ederek, Tatbikatın, güvenliği tehlikeye düşerse, Kıbrıs Türkü'nü korumayı başarmak için yapıldığını kaydetti. Talat şöyle dedi: "Son derece etkileyici Tatbikatın, gerekçesi, açıklandığı gibi, Kıbrıs Türkü'nün güvenliği tehlikeye düştüğü zaman onu korumak için yapılan bir hazırlık. Son derece etkileyiciydi. Üst düzeyde hazırlık ve özel yetenek gerektiriyor. Zaman zaman bizi şaşırtan başarılar izledik. Tabii ki herhangi bir tehlikeye karşı Kıbrıs Türk halkının her zaman için güvende olduğunu bir kere daha gördük. Bu tatbikatın, sanıyorum sonucu bu. Biz sadece kendimizi savunuruz, bizim herhangi birisine karşı bir düşmanlığımız yok, ancak bize düşmanlık gösterecek olanlara karşı da tabii ki haklarımızı, insanımızı, halkımızı korumakla yükümlüyüz. Bunu başarabilecek yetenekte olduğumuzu, askerimizin bunu başarabileceğini, bir kere daha gördük. Güvenimiz daha da artı. Tatbikatın ikinci bölümünde de büyük başarı sağlanacağına inanıyorum. Tatbikata katılan tüm personele teşekkür ediyorum."

KORGENERAL KIVRIKOĞLU

Korgeneral Kıvrıkoğlu da, Tatbikatın başlangıcında yaptığı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri; Ada'daki varlığını, caydırıcılığını ve bu sayede 32 yıldan beri yaşanmakta olan barış ve güven ortamını; adil, kalıcı ve Kıbrıs Türkü'nün egemenlik ve güvenliğini garanti altına alan bir çözüm tesis edilinceye kadar, muhafaza edecek ve bu şartlar sağlanmadan, tek bir askerini bile Ada'dan çekmeyecektir" dedi.


"KIBRIS TÜRKÜ'NÜN KARAOĞLAN'I, DEVLET ADAMI ECEVİT…"

Kıvrıkoğlu, Kıbrıs Türkü için ayrı bir yeri bulunan ve geçtiğimiz günlerde ölen Türkiye eski başbakanlarından Bülent Ecevit'i de andı. Kıvrıkoğlu, "Dört gün önce kaybettiğimiz, Kıbrıs'taki barışın mimarı, Kıbrıs Türk'ünün Karaoğlan'ı, devlet adamı Bülent Ecevit'i rahmetle anıyorum ve başsağlığı diliyorum" dedi. Kıvrıkoğlu, bölgesinde ve dünyada barış ve güvenliğin sağlanması konusunda etkin bir güç durumundaki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yıllık planlı tatbikatlarından olan TOROS-2006 Tatbikatı'nın, bu yıl, Anavatan Türkiye'den herhangi bir katılım olmadan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nca belirlenmiş bir senaryo dahilinde icra edildiğini söyledi.

TOROS-2006 Tatbikatı'nın genel maksadının, katılan personeli eğitmek, bir yıl süre ile icra edilen eğitimlerin hasılasını görmek ve birlikleri her an muharebeye hazır bir durumda bulundurmak olduğunu ifade eden Korgeneral Kıvrıkoğlu, Ada'da bozulan huzur ve güven ortamını yeniden tesis etmek, yıllarca kendisine yapılan insanlık dışı davranışlara karşı cesaret ve fedakarlıklarla direnen kahraman Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak amacıyla, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan hak ve sorumlulukları gereği, 1974 yılında Ada'ya gelmiş olan KTBK'nın bu misyonunun halen devam ettiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious