Kıbrıs üs konusunda tepkili

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Rauf Denktaş: “Rum kesiminin Rusya'ya üs hakkı tanıması Türkiye'ye meydan okumaktır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum Yönetimi'nin Fransa'ya askeri üs hakkı tanımasının, "Türkiye'ye meydan okuma anlamına gelen sakat bir anlayış" olduğunu söyledi. Fransa'nın 1960 anlaşmalarına ters düşecek şekilde Rum Yönetimi'ni "adanın tek meşru yönetimi" kabul etmesinin de Türkiye'yi bloke etme amacı taşıdığını söyleyen Denktaş, "Amaç Türkiye'yi adadan atmak için adım atmaktır" dedi
Denktaş bugün düzenlediği basın toplantısında gündemdeki bazı konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rauf Denktaş, bir süre önce Saray Otel'de bir araya gelerek, Koordinasyon Kurulu oluşturma kararı alan milliyetçi kurum ve kuruluşların 8 Eylül'de yeniden bir araya gelerek, kurulun taslak şeklindeki tüzüğünü ele alacaklarını söyledi. Denktaş, toplantının Mücahitler Derneği'nde saat 19.00'de başlayacağını belirtti.

Denktaş, "Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyoruz? Çok açık. Kıbrıs Türkü Annan Planı'na birçok nedenle 'evet' dedi, ancak 'devletimizden, egemenliğimizden vazgeçerim' demedi. Dört soruyu iç içe koyup soru sorulmaz. Dünyanın hiçbir yerinde bu yoktur. Oyuna geldik" şeklinde konuştu.

BM VE FRANSA'YA ÜS

Denktaş açıklamasında Güney Kıbrıs'ın Lübnan'a gönderilecek BM Barış Gücü'ne destek olmak amacıyla Larnaka ve Limasol limanları ile Andreas Papandreu Hava Üssü'nü BM ve AB'nin kullanımına sunacağı haberlerini de değerlendirdi.

BM'nin Kıbrıs'taki bir diğer irade olarak KKTC makamlarının görüşünü almadığına dikkat çeken Denktaş, böyle bir üssün tüm Kıbrıs'ı olası bir Hizbullah saldırısının hedefi haline getirebileceğine de işaret etti.Denktaş, Rum Yönetimi'nin Fransa'ya üs hakkı tanımasını da eleştirdi.

PAPADOPULOS'UN SÖZLERİ

Denktaş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'un Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat için "yarım saatte 2 devletli çözümden vazgeçirdim" sözlerine inanmadığını, ancak Talat'ın buna açıklık getirmesi, özellikle "kurucu devlet"le neyi kastettiğini açıklamasının gerektiğini söyledi. Denktaş, Kıbrıs Türk halkının egemenlikten ve devletinden vazgeçmeyeceği, Rum'a yamalanmayacağı bir çözümü talep etmekten vazgeçmediğini dünyaya duyurmak zorunda olunduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious