Kıbrıs’a savaş gemileri gönderilmemiş!

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Orgeneral Büyükanıt, Rum yönetiminin Kıbrıs çevresinde petrol arama girişimiyle başlayan krizin ardından Ada açıklarına savaş gemileri gönderildiği şeklindeki iddiaları yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükanıt, "Türk Silahlı Kuvvetleri zaten Ege ve Doğu Akdeniz’de faaliyetlerine devam etmektedir. Yeni bir görevlendirmeye gerek yok" dedi.

Ada’daki gelişmeleri yakından takip eden Ankara, Rum yönetimiyle Petrol Arama Anlaşması imzalayan Beyrut yönetimine 29 Ocak’ta nota vermişti.

Ankara’da Lübnan Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, Beyrut’ta da Türkiye Büyükelçisi İrfan Acar tarafından Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na iletilen notalarda, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin haklarının ihlal edilmek istendiği, bunların başında da KKTC’nin geldiği belirtildi.

Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki hassasiyetin tüm dünya tarafından bilinmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Notada ayrıca Kıbrıs Rum yönetiminin hukuken ve fiilen adanın tamamını temsil etme ve Rumların, Kıbrıslı Türkleri de kapsayacak şekilde ikili anlaşma yetkisi bulunmadığına vurgu yapıldı.

Türkiye, bundan böyle Lübnan yönetiminin konuyla ilgili Rumlarla yapmayı planlandığı anlaşmalarla ilgili Ankara’ya görüş sormasını da talep etti.

Ada çevresinde petrol rezervi bulundu

Norveç petrol arama şirketleri, geçen ay, ada çevresinde ilk etapta 400 milyar dolar değerinde 8 milyar varillik petrol rezervi tespit etmişti.

2005’te, Mısır’la denizde ekonomik sınırı belirleyen anlaşma imzalayan Rum yönetimi, geçen ay da benzer bir anlaşmayı Lübnan ile imzalamıştı. Rum yönetimi son olarak, Suriye ile temas kurdu.

Türkiye daha önce Suriye ve Mısır’ı da bu konuda dikkatli adım atmaları konusunda uyarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious