Kıbrıs'ı kilitleyen dargınlık

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Brüksel’den gelen haberlere göre Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyani ile Rum muhatabı Yorgo Lillikas birbiriyle konuşmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANKARA’nın "Biz Fin önerisini KKTC’yle görüşüyoruz, neden Yunanistan’la Kıbrıs Rum Kesimi arasında görüşme yok?" dediği AB’den ilginç bir yanıt geldi: "Anlaşılan Yunan ve Rum bakanın arası bozuk."

Türkiye’nin AB ile yürüttüğü temaslarda Kıbrıs sorunu ve TCK 301. madde önemli yer tutarken, Yunanistan Dışişleri Dora Bakonayi ile Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas’ın küs oldukları ve birbirleriyle konuşmadıkları da perde arkasındaki diplomasi kulislerinde konuşuluyor.

Bu konu, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Kıbrıs’la ilgili önerileri görüşülürken, Türk tarafının yönelttiği şu soruyla gündeme geldi: "Biz, Fin önerisi dahil her şeyi Kıbrıslı Türklerle görüşüp, tartışıyoruz. Ancak aynı şeyi Yunanistan ile Rumlar arasında pek görmüyoruz. Nedenini araştırdınız mı?"

Bu soruya AB’den şu ilginç yanıt geldi: "Aynı tespiti biz de yaptık. Aslında Yunanistan da konuyu görüşmeye hazır. Ancak anladığımız kadarıyla Yunanlı ve Rum bakan arasında bu sıralar soğuk rüzgarlar esiyor. AB toplantılarında bile birbirleriyle konuşmuyorlar." AB tarafından gelen bu yanıt üzerine Ankara, dönem başkanı Finlandiya’ya şu öneride bulundu: "Mademki ilerleme kaydetmek istiyorsunuz, o zaman her şeyi bize anlatıp, sadece bizden adım atmamızı beklemeyin. Gidin, bir de Rumlara anlatın. Bakalım tavırları ne olacak?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious