Kıbrıs'ın nabzı Adana'da attı

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Köşe yazarımız Prof. Dr. Ata Atun Adana'da 2 buçuk saat süren bir konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni Başkanı Uğur Mumcu ile yeniden yapılanmaya ve büyümeyi, hedefleyen ANAP, yönetici kadrolarını bilgilendirmek üzere Genç Anavatan’lı üyelerin organizasyonu ile 20–22 Eyül tarihleri arasında Adana Seyhan Otel’de Bilgilendirme Konferansları düzenlemişlerdir.

Konferanslar dizisinin 21 Eylül Perşembe günkü programı Kıbrıs’a ayrılmış ve KKTC, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti, Türkiye ve AB odaklı olan Programın öğleden sonraki bölümünde Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs’ın 1847 yılında İngiliz Başbakanı olan D’israeli tarafından alınan “Orta Doğu’da söz sahibi olabilmek için İngiltere’nin öncelikli olarak elde etmesi gereken yer Kıbrıs olmalıdır” kararı ile başlayan Kıbrıs ile ilgili tarihsel süreci günümüze kadar anlatmıştır.

Sorular ve Yanıtlar bölümü ile birlikte yaklaşık 2,5 saat süren Konferansta Ata Atun, dijital ışıldak destekli 118 resimli slide ile 1847’den itibaren Kıbrıs’ın bulunduğu durumunu, dönemin idari sistemi ve Türklerin adadaki konumu, Osmanlı-Rusya savaşı ve sonuçları, İngilizlerin adayı kiralaması, Evkaf Topraklarını ve Türk mülklerini yağmalaması, devlet kadrolarına Rumların ve Ermenilerin doldurulması, 1914’de adanın tek taraflı olarak İngiliz topraklarına katılması, 1931 isyanı, EOKA dönemi, 1960 Cumhuriyeti ve Anayasası, 1963 olaylarının başlangıcı ve nedenleri, 1964–74 yılları arasında Rumların Türklere uyguladıkları acımasız ambargo, 1974 Barış harekâtı nedenleri ve harekât, KTFD’nin ilanı ve Demokratikleşme süreci, Doruk anlaşmaları, KKTC’nin ilanı, Kıbrıs Planları, Annan Planı süreci ve sonuçları, AİHM’ye yansıtılan mülk davaları, Direk Ticaret ve Mali Yardım Tüzükleri ile içerikleri, Maraş ve Vakıf Malları konusu, AB-Türkiye Katılım Ortaklık Müzakereleri, İlerleme Raporu, Limanların açılması konusu, AB-Türkiye katılım müzakerelerinin nereye gittiği ve 2014 yılına kadar olabilecek gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi vermiştir.

Yaklaşık 120 ANAP ileri geleni, basın ve medya mensupları ile Genç Anavatanlıların katıldığı Konferansın 2. bölümünde, İç ve Dış politika ile tarihsel süreç ve gelecek hakkında Sorular ve Yanıtları yer almıştır.

Adana’nın en popüler TV kanalı olan KANAL A, Konferans evvelsinde Ata ATUN’u stüdyolarına davet etmiş ve KIBRIS’in iç ve dış politik olayları ile ilgili olarak telefon bağlantısına açık bir program yayını yapmıştır.

Ata ATUN aynı konular içeriğinde bundan evvelki Konferansını AKAY Toplantıları adı altında DYP Ankara Merkezinde, DYP ileri gelenlerine vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious