'Kıbrısla ilgili çok büyük projelerimiz var'

  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kıbrıs'la ilgili oluşturulmaya çalışılan verildi, satıldı gibi ifadelerin tam aksine, Kıbrıs'la ilgili Rum kesimini de kapsayan çok büyük projeleri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

O ailenin yaptıklarını, uygulamalarını biliyorsunuz. Ama biz buna dur dedik. Burada 10 baraj ve 49 trafo merkezinin kontratı 2058 yılına kadar yapılmıştı. Hiç birinizin böyle bir kontratı var mı? Bunun neticesinde bize 700'e yakın dava açıldı. En son açılan davanın miktarı 10.1 milyar dolar. Daha önce buradaki yanlılığa dur demeye hiç kimse cesaret edememişti. Biz buna müdahale ettik sitemi kan kusturan bu işe dur dedik" diye konuştu.

Kıbrıs'la ilgili toplumda yanlış bir kanaatin oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Güler, "Değil Kıbrıs'ı vermek satmak. Bizim Kıbrıs'la ilgili çok büyük projelerimiz var. Kıbrıs'a su götürmek, hatta doğalgaz götürmekle ilgili büyük projelerimiz var. Bunlar için ihaleye çıktık. Bunlar cek cak değil, yapıyoruz bunları. Bunları sadece Kıbrıs'a değil, güney kesimine de ulaştırmak istiyoruz. Bizi dış politikada büyüten, insan ayırmadan gösterdiğimiz davranışımızdır" diye konuştu.

Göreve geldikten sonra geçen 3,5 yıl içinde hiç zam yapmadıklarını hatırlatan Güler, "Hatırlanacaktır her hafta bilemediniz her ay yüzde 3-5 oranında yapılan zamlar vardı. Biz 3,5 senedir zam yapmadığımız gibi elektriğin fiyatını da ucuzlattık. Bu şekilde 300 kilovatsaat harcayan her aileye günlük 5 ekmek katkımız var. Bunları yaparken de hazineye hiç yük olmadık. Bu zor bir iştir. Nahçivan'a, Gürcistan'a, Irak'a elektrik satıyoruz, elektrik fazlamız var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious