Kıbrıslı Rumların yeni başkanı kim olacak?

Kıbrıslı Rumların yeni başkanı kim olacak?.17650
  • Giriş : 24.02.2008 / 09:02:00

Güney Kıbrıs'ta başkanlık seçimlerinin ikinci turu bugün yapılıyor. Rum resmi rakamlarına göre başkanlık seçimlerinde toplam 515 bin 994 seçmen oy kullanabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lefkoşa'da 209 bin 706, Limasol'da 145 bin 524, Larnaka'da 86 bin 894, Baf'ta 45 bin 668, Mağusa'da ise 28 bin 202 kayıtlı seçmen bulunuyor. Toplam seçmen sayısına KKTC'de yaşayan 360 Rum ve Maronit de eklenecek. Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ilk turda hiçbir adayın yüzde 50 oy oranını aşamaması nedeniyle ikinci tura, en çok oy alan iki partiden DİSİ destekli Yannakis Kasulidis ve AKEL adayı Dimitris Hristofyas kalmıştı.

İlk turda elenen Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un partisi DİKO, AKEL'in tarihindeki ilk başkan adayı Dimitris Hristofyas'ı destekleyeceğini açıkladı. Öte yandan Güney Kıbrıs'ta en etkili güçlerden biri olan Kilise, bir kez daha siyasete karışarak açık bir şekilde Yannakis Kasulidis'i destekleyeceğini ilan etti.

Rum Başkanlık seçimlerinde başkanlık adaylarının ve parti başkanlarının oy kullanacakları sandıklar da değişmedi. Buna göre Rum Meclisi Başkanı, AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas saat 10.00'da Engomi'deki Makedonittissa İlkokulu'nda, Rum ana muhalefet DİSİ partisinin desteklediği Yannakis Kasulidis, saat 10.30'da Elenio İlkokulu'nda oy kullanacak.

Bugün yapılacak olan başkanlık seçimleri için Cuma günü gece yarısından itibaren başlayan seçim yasakları çerçevesinde, seçimlere ilişkin hiçbir haber yayınlanamayacak. KKTC de görevli Türkiye kökenli basın mensupları geçen hafta olduğu gibi bu hafta da GKRY tarafından konulan ambargo yüzünden seçimleri yerinden izleyemeyecek.

Seçimlerin takibi Ledra Palas sınır kapısında bulunan Dış Basın Birliği (DBB) binasından yapılacak. DBB'de bulunan haber merkezi ve görüntü geçiş imkanları ise kullanıma açık olacak. Kesin sonuçların alınmasından sonra Rum Kesimi'ndeki Eleftehria Spor Salonu'nda saat 22.00'de yeni başkan törenle ilan edilecek. Seçilecek yeni başkanın resmi yemin töreni ve Rum Meclisi'ne yeni başkan ataması ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Rum kaynaklarına göre seçimin ortada olduğunu ifade ederken, eski başkan Tasos Papadapulos'un partisi DİKO'nun desteğini alan Hriftosyas'a biraz daha fazla şans tanıyanlar da bulunuyor. Ancak koyu bir sağ ve Kıbrıs'ı Yunanistan a bağlamayı amaçlayan EOKA örgütü yanlısı DİKO'luların komünist bir adayı nasıl ve ne kadar destekleyecekleri de merak konusu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious