Kıbrıslılar bayramda buluştu

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı'da bir tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan, askeri yetkililerle çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Protokol sırasına göre anıta çelenk bırakılması ile başlayan tören saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti. Buradaki tören anıt özel defterinin imzalanmasının ardından sona erdi.

Törenin bitmesiyle aracına yönelen Erdoğan'a Kıbrıs halkı büyük sevgi gösterisinde bulundu. Uzun zamandır Londra'da yaşayan ve törenler için KKTC'ye gelen şehit eşi Pervin İbrahim adlı bir vatandaş Başbakan Erdoğan'a hitaben "Türk askeri adadan giderse bizi de götürün. Bizi bir kez daha Rum katliamlarının içine bırakmayın. Ne mutlu Türk'üm" diye seslendi. 1963 olaylarında eşini kaybeden Pervin İbrahim, o zamanlar gazete sayfalarına yansıyan bir mektubu da koruması aracılığıyla Erdoğan'a iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious