Kıbrıs'ta 23 bin Türk okuyor

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İzmir Başkonsolosu Ahmet Havutcu, Kıbrıs'ta 36 bin öğrenci bulunduğunu hatırlatarak, bunun 23 binin Türk, 3 binin de dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerden oluştuğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğitimin turizmden sonra Kuzey Kıbrıs'a sağladığı çok büyük bir potansiyel olduğunu hatırlatan Havutcu kaliteli eğitimde oldukça iyi yerlere gelindiğini hatırlattı.

Başkonsolos Ahmet Havutcu, ülkesiyle İzmir arasında özel bir yakınlık olduğunu dile getirerek 1974'ten bu yana Uluslararı İzmir Fuarı'na kesintisiz katıldıklarını hatırlattı.

Havutcu, "İzmir Fuarı bölge ile KKTC'yi yakın kılan etkenlerden biridir." dedi. Görev alanına İzmir'in yanısıra Aydın, Muğla, Manisa ve Denizli illeri giren konsolosluğun Türkiye ve diğer ülke vatandaşlarıyla ile kendi ülke vatandaşlarının taleplerine hızlı bir şekilde cevap vermek üzere çalışmalar yaptığını dile getiren Havutcu, yasalar çerçevesinde en modern hizmeti vermeye uğraştıklarını söyledi.

KKTCyni ayakta tutan en önemli iki sektör olan turizm ve eğitimde canlılık gözleniyor. 36 bin civarında öğrencisi olan ve bunun 23 binini Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerinin oluşturduğu eğitimde kalite artarken, yeni bir üniversite daha kapılarını eğitim ve öğretime açtı. 12 bin 800 olan yatak kapasitesini 20 bine çıkaracak ufaklı 66 otel, butik otel ve motel inşaatı devam ediyor.

KKTC İzmir Başkonsolosu Ahmet Havutcu, Türk ekonomisindeki gelişmelerin K.K.T.C.'ye de yansıdığını, en önemli gelir kaynakları olan turizm ve eğitimde hareketlilik gözlendiğini doğruladı.

Özellikle referandumdan sonra Türk tarafının haklılığının dünya kamuoyunda açıkça ortaya çıktığını kaydeden Havutcu, büyük rahatlama getiren bu adımlardan sonra ülkesinin tanınması ve ülkesine uygulanan ambargonun kalkması hususunda gelişmeler beklediklerini dile getirdi.

Turizmin henüz arzu edilen noktada olmadığını ancak KKTC'ye katkı koyan en önemli sektör olduğunu dile getiren Havutcu, ülkesinin nüfusunun yaklaşık 1.5 katı turist ağırladığını söyledi.

Havutcu, "Yaklaşık, 200-210 bin nüfuslu KKTC'yi geçen yıl 300 bin civarında turist ziyaret etmiş. Aslına bakarsanız bu nüfusunun iki katıdır. Bu verdiğim rakam turistik tesislerde konaklayan kesimi oluşturmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve Kıbrıs'ta evi olan, yakını olan insanları da eklediğimizde rakam rahatlıkla nüfusunun iki katı kadar ulaşabiliyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious